Dnes pracuje pro Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP). Této organizaci se Blesk věnuje celý květen v rámci projektu Srdce pro vás. „Pracuji tam jako grafička. Organizace je pro lidi, jako jsem já. Tedy pro ty, kteří například po úraze skončili na vozíku. Je to moje srdcovka,“ řekla Blesku Kristýna.

Její životní příběh by mohl být jen smutný. Ona však může jít příkladem ostatním, které potkal podobný osud. „Na soustředění jsem tehdy spadla ze schodů, odštípla si kus obratle a musela na operaci. Měla jsem být tři dny v nemocnici, ale nakonec se to protáhlo na rok a půl,“ vypráví mladá žena. Po probuzení totiž necítila nohy. „Byl to pro mě šok a stejně tak pro doktory, kteří s něčím takovým nepočítali,“ říká Kristýna.

Na gymnastiku mohla zapomenout. „Převezli mě na spinální oddělení do Liberce. Tam jsem se učila znovu oblékat, také mi vybírali vozík. Ale nabídli mi, že bych mohla lyžovat. Taťku to jako bývalého profesionálního sportovce (volejbalistu) hodně zajímalo,“ popisuje Kristýna.

Dva roky po operaci se poprvé postavila na lyže, takzvané monoski. Měla v té době velmi pevně sešroubovanou páteř. „Už před úrazem jsem ráda lyžovala, takže jsem byla nadšená. S pozdějším partnerem, lyžařským instruktorem, jsem se tak naučila perfektně lyžovat a osm let jsem závodila,“ říká Kristýna, která to dotáhla v mezinárodní tabulce FIS až na dvanácté místo, a v roce 2014 dostala pozvánku na paralympiádu do Soči.

„Jenže ve stejný čas jsem měla možnost odstěhovat se do Kanady, takže jsem dala sportovní zážitek stranou. Navíc táta mi říkal, ať sportuji hlavně pro radost,“ vysvětluje Kristýna, která dala přednost rodině, práci a dalším aktivitám. „Když jsem viděla ty kopce v Soči, asi bych se tam zabila,“ bere to dnes s úsměvem.

Účelem zřízení nadačního fondu je shromažďování a účelné vynakládání finančních a dalších prostředků na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, dále na podporu projektů, které se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením zabývají, a na podporu udržitelnosti takových projektů. Nadační fond také poskytuje poradenské služby, a to jak lidem se zdravotním postižením, tak i zaměstnavatelům.

Na okamžiky po operaci si Kristýna prý příliš nevzpomíná. Asi tři týdny byla na kapačkách utlumena sedativy. „Až když mě odpojili, bylo to fajn, protože jsem si mohla sednout,“ vzpomíná sportovkyně, která prý nevěřila, že se někdy byť jen posadí. Dlouhou dobu rehabilitovala. „Měla jsem být ochrnutá od prsou dolů, ale podařilo se mi rozhýbat až po stehna,“ popisuje. I když stále rehabilituje, přehánět to už nehodlá. „Nechci být zbytek života osm hodin denně zavřená v ústavu v té vidině, že se to možná trochu zlepší. Já chci žít život,“ říká svůj pohled na situaci.

Vše o Srdci pro Vás naleznete: ZDE!!!

VIDEO: Srdce pro vás - LATA

Video
délka: 01:40.72

Srdce pro vás - LATA Blesk TV

Fotogalerie
6 fotografií