Číně se dostalo širokého uznání za organizaci her, které oficiálně skončily ve středu závěrečným ceremoniálem paralympiády. Ovšem již předtím se opět přihlásila o slovo krutá realita.
Dnešní Čína? Nejen kontaminované mléko
Sesuv ilegální skládky hlušiny z dolu na železnou rudu si 8. září vyžádal nejméně 260 obětí a přiměl k rezignaci guvernéra severočínské provincie Šan-si.
Krátce poté otřásl Čínou skandál s kontaminovaným kojeneckým sušeným mlékem, po jehož požití již tři děti zemřely a dalších 6200 trpí zdravotními potížemi.
Obě tragédie poukazují na skryté slabosti čínské společnosti, které se ani olympiádě nepodařilo eliminovat, navzdory extrémnímu úsilí zlepšit znečištěné ovzduší Pekingu a bezpečnostní situaci a zajistit dokonalou logistiku. V čínských dolech umírá nadále nejvíce lidí na světě, zastaralá infrastruktura je permanentní hrozbou a prověrka bezpečnosti produktů se ukázala být efektivní jen částečně.
Nejhmatatelnějším výsledkem her bylo vybudování nových tras metra a ultramoderních staveb v hodnotě 40 miliard dolarů. Toto dědictví bude nadále hnacím motorem čínské ekonomiky.
Olympiáda ale znamenala pro Čínu mnohem víc než stadiony a parky, protože ztělesňovala snahu této komunistické země dosáhnout respektu a přijetí ve světě. Někteří v olympijských hrách viděli rovněž možný katalyzátor politických a společenských změn vzhledem k tomu, že sebevědomý čínský režim ochotněji přijímá kritiku.
Cenzurovaný internet, potlačovaná opozice
Ve skutečnosti jsou však změny minimální. V průběhu her úřady přísně kontrolovaly disent - nepovolily žádné protesty a deportovaly zahraniční protibetské aktivisty, kteří se pokusili uspořádat krátké demonstrace.
Cenzura čínského tisku je stejně přísná jako dřív, choulostivé webové stránky zůstávají zablokované a internetoví redaktoři prý jsou vyzýváni, aby odstranili znepokojující zprávy o stavu ekonomiky.
Čínské ministerstvo zahraničí již oznámilo, že liberálnější pravidla pro zahraniční média, platná v době olympiády, vyprší 17. října. Omezení týkající se cestování a práce novinářů budou s největší pravděpodobností poté obnovena.
Čínské úřady prezentovaly olympiádu jako triumf porozumění mezi Čínou a zbytkem světa. Porozumění ale skončilo v momentě, kdy zhasl olympijský oheň!