Vladimír List se narodil v roce 1877 v Karlíně, který byl v té době ještě samostatnou obcí. Součástí Prahy se stal až za první republiky. V mládí se List zajímal o sociologii, později ale našel zalíbení v matematice, fyzice a deskriptivní geometrii. Vystudoval České vysoké učení technické a pak se přesunul na univerzitu v Lutychu. Nadšení pro elektrifikaci se v něm zřejmě zrodilo, když po ukončení studií pracoval v Křižíkových závodech. Mimo jiné se podílel na vybudování elektrické dráhy Tábor–Bechyně.

Významné je i jeho působení na České vysoké škole technické v Brně, kde působil od roku 1907 a v letech 1917 a 1918 byl tamějším rektorem. Přičinil se o vybudování nových laboratoří a založil Ústav konstruktivní elektrotechniky. Jako profesor na brněnské univerzitě působil do roku 1948, kdy byl na pokyn komunistické strany penzionován.

Rozvoj a prosazování technických norem

Významný kus práce odvedl Vladimír List v oblasti prosazování a rozvoje technických norem. Jméno tohoto rodáka z Karlína je spojené s prosazováním a rozvojem technických norem. Vydávání těchto norem nejprve inicioval pod hlavičkou Elektrotechnického svazu československého. Dále je autorem loga ESČ, které na elektrických zařízeních vídáme dodnes.

„I když by se mohlo zdát, že technická normalizace je v digitální době přežitá, opak je pravdou. Význam technických norem naopak roste. Byl to právě profesor Vladimír List, kdo se v roce 1922 zásadním způsobem zasloužil o založení Československé společnosti normalisační,“ uvedl Zdeněk Veselý, generální ředitel České agentury pro standardizaci, při příležitosti odhalení pamětní desky. „Byla to také zásluha profesora Lista, že se tehdejší Československo stalo zakládajícím členem Mezinárodního normalisačního sdružení (ISA) v roce 1928 se stal se jejím místopředsedou a v letech 1932 až 1934 byl jejím předsedou. Věřím, že naši kolegové zastupující Česko v dnešních evropských a mezinárodních normalizačních organizacích jako CEN, CENELEC, ISO a IEC a dalších jsou jeho důstojnými nástupci,“ dodal.

Elektrifikace i plány pražského metra

„Přínos profesora Vladimíra Lista je velmi rozsáhlý, byl to on, kdo stál téměř před sto lety za prvními plány na postavení pražského metra a významně se zasadil o elektrifikaci Československa,“ připomněl Viktor Pokorný, předseda Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ), u příležitosti odhalení pamětní desky v pasáži.

Ambiciózní plán na vybudování pražské podzemní dráhy předložil tehdejšímu primátorovi Karlu Baxovi společně s Bohumilem Beladou už v roce 1926. Na jeho výstavbu si ale Pražané museli počkat téměř 50 let. Už tehdejší návrh počítal se čtyřmi linkami, jejich trasy do jisté míry kopírují dnešní metro.

Nová pasáž i pamětní deska

Byl to právě Vladimír List, kdo se významně zasloužil o vznik systému Československých technických norem. Díky němu hrálo Československo významnou roli v mezinárodních normalizačních institucích. Na jeho práci dodnes staví Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a od roku 2018 i Česká agentura pro standardizaci (ČAS). Obě tyto organizace sídlí na adrese Biskupský dvůr 1148/5, kde se nachází jeden ze vstupů do nové Listovy pasáže.

Pamětní deska, Listova pasáž
Autor: Jan Lodl

„Jsem proto velmi rád, že si můžeme vše, co pro náš stát udělal, připomenout nejen pamětní deskou, kterou jsme dnes odhalili, ale i nově otevřenou pražskou pasáží nesoucí jeho jméno,“ uvedl Viktor Pokorný. Tento významný český elektrotechnický inženýr a vysokoškolský pedagog tak konečně získal důstojnou připomínku na svůj přínos českému průmyslu.

Fotogalerie
4 fotografie