V nové písničce se odráží i to, že Elu Tolstova a Michala Smetanu koronakrize navíc odřízla od zbytku kapely. Dvojice zůstala „uvězněná” v Praze. Se svými prožitky se tak Tolstoys vyrovnávají prostřednictvím skladby Tempo. Šum lidských hlasů, který z písničce zní, má připomenout pocit dříve plných koncertů a barů, zážitek z videoklipu umocňuje speciální „korona kostým“.

Písnička Tempo vznikala mezi Prahou, Bratislavou a Berlínem po mnoha hodinách internetových konferenčních hovorů. Tolstoys na ní spolupracovali s novozélandským producentem žijícím v Německu Drewem Dealem z kapely People Club, jejíž agentura ATC live zastupuje jména jako Metronomy a Nick Cave. O mastering se postaral berlínský producent Zino Mikorey, který spolupracoval také s Ólafurem Arnaldsem, Christianem Löfflerem nebo Nilsem Frahmem.

 

Pocit nicoty

Bezprostředně před přípravou skladby se život kapely dočasně úplně zastavil. „Z nabitého programu se náhle stal zmatený pocit nicoty. Mysleli jsme si, že budeme mít čas věci doběhnout a zpomalit. Už po týdnu v karanténě nám ale bylo jasné, že čas na oddych, který nám v našich normálních rychlých životech tolik chyběl, nám v tak extrémní dávce vůbec nevyhovuje. Začali jsme proto hledat způsob, jak zůstat v kontaktu, využít čas zrušených koncertů a vytvořit něco nového,“ říká zpěvačka a skladatelka Ela Tolstova.

Původně plánovaný singl ke skladbě Tri mestá, který se vztahoval ke zrušenému turné s Viah, Tolstoys vydat nechtěli. „Na druhou desku máme rozdělaných více skladeb, situace nás ale ovlivnila tak silně, že jsme tu emoci museli zpracovat v úplně nové písničce,“ upřesňuje Tolstova, pro kterou se původně romantická představa o zpomalení světa a vytouženém volnu stala vězením. „Pomaly míňame výklady, v odraze ticho o ktorom sme tak snívali... bez šumu ľudí sa nám dýchať nedarí,“ zpívá ve skladbě Tempo.

V omezeném režimu se hudebníkům podařilo dát dohromady nápadité video, které natočila Elina spolubydlící, studentka FAMU Natália Pavlove. Kamarádi pomohli s pronájmem techniky a vhodný „korona kostým“ vytvořila mladá návrhářka Vivien Babicová. Finální postprodukci všech vizuálů a videa zastřešila grafička Kristýna Kulíková, která dlouhodobě spolupracuje například s Tommym Cashem.

Fotogalerie
6 fotografií