To, že není něco v pořádku, Lence lékaři zjistili náhodou. Zmínila se jim, že trpí otoky rukou a nohou. „Byla jsem nateklá, jak kdyby do mě napíchali hektolitry vody,“ uvedla Lenka pro Blesk.cz. Při rutinní prohlídce jí pak naměřili hodně vysoký krevní tlak. To odstartovalo kolo dalších vyšetření. „Lékaři také zjistili, že mám i bílkovinu v moči. Na ultrazvuku se navíc ukázalo, že je Eliška menší, než by měla být,“ popisuje Lenka, která neměla ani tušení, že by něco mohlo být v nepořádku.  

Přežije?  

Jakmile bylo po všech vyšetření, lékaři vyřkli diagnózu: „Máte preeklampsii s HELLP syndromem, co nedříve musíme ukončit těhotenství.“ Z týdne na týden tak na světě byla Eliška. „Když se narodila, byla to kostřička potažená kůží, strašně jsem se bála, jestli přežije,“ popsala Lenka své pocity. Lenku po porodu pustili domů, ale Eliška v porodnici ještě zůstala dlouhých 42 dní. Lenka se zmítala v pocitech beznaděje a strachu. „Z neonatologie jsme si ji vezli domů, když přibrala na 2240 gramů. Vše jsme společně vybojovali, dneska ve svých dvou letech je drobnější, ale nikdo by na ni nepoznal, čím si po narození prošla,“ řekla Lenka.  

Strach z další preeklampsie! Bráška nebo ségra?  

Poté, co se Lenka s partnerem otřepali z nepříjemného zážitku a těšili se z malé, řekli si, že by chtěli Elišce pořídit sourozence. „Jenže jsem měla strašný strach. Co, když se to bude opakovat?“ honilo se hlavou mamince Elišky. Začala shánět více a více informací. „Narazila jsem na neziskovou organizaci Nedoklubko, která poskytuje rady a informace rodinám předčasně narozených dětí, věnují se i příčinám předčasných narození, jako preeklampsii atd.,“ uvedla Lenka.  

A díky Nedoklubku se Lenka dozvěděla o prevenci a léčbě zákeřné preeklampsie. Podle informací Nedoklubka mohou těhotné ženy v I. trimestru absolvovat vyšetření, takzvaný screening preeklampsie. Ten napoví, zda ženě hrozí riziko rozvinutí preeklampsie. „Když jsem podruhé otěhotněla a nechala si screening udělat, měla samozřejmě jsem riziko preeklampsie vyšší,“ prozradila Lenka. Pokud žena už někdy v těhotenství preeklampsii prodělala, má zvýšené riziko rozvinutí preeklampsie i v dalších těhotenstvích, je tedy velmi pravděpodobné, že u takové ženy screening riziko preeklampsie potvrdí.

Preeklampsii lze odhalit také speciálním testem, který je možné ženě s rizikem provádět od druhého trimestru těhotenství i opakovaně. Tento test napoví, jaké je konkrétní riziko rozvinutí nemoci v nejbližších týdnech. Na doporučení lékařů začala Lenka užívat předepsané léky, které rozvinutí preeklampsie mohou zabránit nebo, co ji mohou alespoň nejvíce oddálit. A preeklampsii v druhém těhotenství neprodělala. Po roce a půl od narození Elišky, se tak Lence ve 38. týdnu narodila Vojta.    

Co je preeklampsie?  

Je to závažná těhotenská nemoc, která postihuje až 10% těhotných. „Zdravá žena s dosud bezproblémovým těhotenstvím se může během pár hodin ocitnout v ohrožení života. Ženě selhávají orgány, placenta nefunguje. Plodu se nedostává kyslík a živiny, i on bojuje o život. 

Preeklampsie se dále může rozvinout v eklampsii a ve velmi nebezpečný stav HELLP syndrom, kdy jsou životy ženy i plodu vážně ohroženy. Komplikací je někdy také odloučení placenty, kdy může být pro miminko už pozdě a lékaři se snaží zachránit ženu,“ uvádí nezisková organizace Nedoklubko. Preeklampsii lze včasným testováním předvídat, lze poté přijmout preventivní opatření a zabránit komplikacím a fatálním následkům. Nedoklubko také spolupracuje s odborníky jako je MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze. Ten se ve své výzkumu preeklampsii dlouhodobě věnuje.

Fotogalerie
18 fotografií