Podobný příběh zažívá zhruba každá dvanáctá maminka, které se u nás narodí miminko. Důvody bývají nejasné a často se na příčinu ani nepřijde. Důležitější je děťátko, leckdy menší než dlaň, zachránit. „Když jsem začala rodit, prostě jsem si myslela, že to zase přestane, že půjdeme domů ještě s bříškem,“ svěřila Aha! své pocity jedna z nich, Eliška Podlipská (34). „Byl to šok, vůbec jsme nevěděli, co máme dělat,“ přiznala.

To byl ale jen začátek. Rozárka musela hned na začátku života překonat vážné zdravotní komplikace. A nejhorší okamžik? „Druhý den po narození, kdy jsme se dozvěděli, že má neprůchodná střeva,“ řekl Aha! tatínek Marcel (47). „Dva dny nato byla na těžké operaci bříška,“ doplnila Podlipská. Rodiče tak den po dni čekali, co ještě přijde.

Mít se kde vyplakat

Poprvé si oddechli po dalších dvou operacích a kontrolách v jejích dvou letech. Potvrdily, že je v pořádku. „Díky téhle zkušenosti o ni máme asi i větší strach,“ přiznali rodiče s tím, že jakoukoli rýmu, kašel či střevní potíže pečlivě sledují. „Strach je normální. Rodiče by ale měli zároveň věřit. Miminka to nakonec zvládnou, jsou silnější, než si myslíme,“ dodala Podlipská. Dnes už Rozárka dávno dohnala své kamarádky, je stejně zvídavá a veselá. „Takhle malinká jsem byla,“ ukazuje, když se vidí na fotkách obklopená hadičkami.

Strach o život malého uzlíčku provází podobné páry od narození miminka. „Partner je v tu chvíli jednou z nejdůležitějších pomocí,“ přiznala maminka Rozárky. „Je potřeba mít se komu vybrečet a někoho, kdo vás podrží.“

Víte, že...

...běžně těhotenství trvá 40 týdnů, tedy 9 kalendářních a 10 lunárních měsíců. Za nedonošené se považují děti narozené od 24. do 37. týdne těhotenství a děti s nízkou porodní hmotností od 500 gramů do 2,5 kilogramu. Rodinám s nedonošenými dětmi významně pomáhá sdružení Nedoklubko.

Fotogalerie
7 fotografií