O Michalovi jsme vám psali v zimě. Tehdy vytvořil po Vítkově desítky krmítek, které každý den doplňoval zrním. Letos však poprvé aktivně pomáhá ptákům i v létě. „Nepamatuji si, že by byla až takováto vedra. Dokonce jsem i u vyprahlé kaluže našel mrtvého ptáčka, který byl zvyklý sem létat napít se,“ prozradil smutně Michal, který sem teď v létě chodí i dvakrát denně.

Sucha jsou neúprosná, a tak obětuje veškerý svůj volný čas cestám s vodou na kopec. „Dokonce tady v restauraci Kompot pod Vítkovem jsou vstřícní a nechají mě natočit vodu. Mluvil jsem i s magistrátem, takže jsem v kontaktu se zahradníky, kteří mi prozradili, kde spustit vodu v kopci,“ popsal Michal Duricek, že jeho aktivitu řada lidí podporuje. Ovšem ne natolik dostatečně, aby mohl s klidem usnout.

Video
délka: 00:41.94

Michal žádá o pomoc v dolévání vody. Eva Fornálová

»Hledáme pomoc!«

Sám by totiž rád jel na prodloužený víkend s manželkou na dovolenou, ale nyní váhá. „Potřebujeme lidi, kteří by nám pomohli doplňovat vodu. Z jedné strany Vítkova pár lidí chodí, teď jsou ještě třeba na straně od tunelu,“ vysvětlil. U jedné velké louže poblíž stromu na cestičce stojí dvě plné lahve vody s letákem na stromě. Ten vyzývá kolemjdoucí, aby kaluž doplnili.

Stačí nosit vodu

„Ptáci jsou sem zvyklí pravidelně létat. Navíc jak se tady každý večer kropí, je to jediná kaluž široko daleko, kde se mohou smočit a napít,“ vysvětloval, proč právě k tomuto stromu dodává lahve s vodou. O kus dál na stromě zase visí jiný druh pítka a v trávnících leží kalíšky, které zachycují vodu z postřiku. „Naštěstí jsem v kontaktu s místními zahradníky, kteří mě nechají ji pustit, aby se doplnila,“ svěřil se s nadějí v hlase Michal.

Přestože se má příští týden o pár stupňů ochladit, pokud nezaprší, ptáčci budou žíznit dál. „Navíc když zaprší, tak to v těchto vedrech stejně brzy vyschne,“ upozornil milovník ptactva. A tak pokud míříte na Vítkov, vezměte si s sebou o láhev vody navíc nebo se přidejte do facebookové skupiny, kde vám Michal prozradí, co a jak, abyste co nejvíce pomohli opeřencům.

Fotogalerie
13 fotografií