V místech, kde komunitní centrum vzniklo, sídlilo původně agitační středisko i klub důchodců. Poslední roky ale prostor chátral. Nyní si ho pronajala nezisková organizace Rubicon, která tu provozuje volnočasové centrum i zahradu. Záhonky si tu zatím založila desítka lidí.

„Pro tuto sezonu jsme si dali limit zhruba 30 záhonů, abychom to organizačně zvládli. Určitě můžeme pozvat všechny pěstováníchtivé lidi, ať přijdou a založí záhonek,“ řekla v pořadu Blesk.cz Selfie z Prahy pracovnice komunitního centra Kateřina Jirová.

Pěstovat tu můžete, co se vám zamane. Květiny i zeleninu. „Žádné omezení nemáme - kromě nelegálních návykových látek. Chceme také všechny vést k tomu, aby nepoužívali nějaké drastické chemické látky pro podporu pěstování,“ dodala.

Renata si splnila sen

Záhonek si tu založila i Renata Buďačová. Hned jak viděla v supermarketu letáčky, že tu vzniká komunitní zahrada, nelenila a našla si víc informací.

„Já Kotlasku znám 10 let. Chodím tu 10 let v uličkách mezi domky a zahrádkami, vlastně to byl můj sen tady sehnat nějaký pronájem zahrádky. Tak se mi splnilo přání,“ prozradila.

Na jejím záhonku najdete astry, karafiáty, kedlubny i sukulenty. Renata pracuje i bydlí na Palmovce, takže chodit sem plánuje často.

„Je to tady nádherné, krásné stromy, ovocný sad. Zajdu sem s knížkou, bez knížky, pracovat, jestli budu moct s něčím pomoct, tak určitě i pomoct. Takže klidně budu chodit třikrát týdně,“ dodala.

V komunitním centru Kotlaska nemusíte jen pěstovat. Pořádají tu i další aktivity, třeba pletení houpacích sítí, jógu v zahradě, cvičení pro maminky s dětmi a tak dále. Nebo sem můžete přijít jen tak a relaxovat v zahradě. Otevřeno mají každý den kromě neděle.

Na to, jak to v komunitní zahradě Kotlaska chodí, se podívejte v tomto díle pořadu Selfie z Prahy. Uvidíte i novou tramvaj T3, jejíž dveře mění barvu:

Video
délka: 07:03.70

Nová tramvaj v Praze: Její dveře mění barvu! A tajemná schránka, která pozná vaše houby Matěj Smlsal, David Vaníček, Hudebnibanka.cz

Všechny díly Selfie z Prahy najdete ZDE!