Zájem lidí o bydlení v hlavním městě nepolevuje. Trendu si jsou dobře vědomi developeři a stavební firmy, sama Praha ale výstavbu příliš neusnadňuje. Klíč, podle kterého se při ní řídit, totiž chybí, a tak se neustále mění předpisy pro povolení stavby. To přidělává problémy mnoha lidem, kteří o bydlení v metropoli sní.
Praze také chybí člověk, který by za novou výstavbu zcela odpovídal. Lidé i firmy tudíž nikdy neví, co od Magistrátu hlavního města Prahy čekat. „Bez radního odpovědného za územní plánování a s nejasnostmi ohledně připravovaného územního plánu je těžké naši práci dokončit,“ řekl Blesk.cz šéf developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.
„Vzhledem k tomu, že nefunguje koalice, není ani koaliční shoda na tom, jak by se měly řešit změny a úpravy územního plánu. Zároveň po různých ‚zabijačkách' nefunguje ani výbor pro územní rozvoj, ani komise pro územní rozvoj,“ sdělila Blesk.cz radní Jana Plamínková, která má v gesci hned tři sekce – územní plánování a rozvoj, infrastrukturu a životní prostředí.
Dokončení výstavby např. nových sídlišť tak čekají komplikace a zdržení, na což doplácejí ve výsledku jen občané. „Věřte prosím, že bych byla sama nesmírně ráda, kdyby se situace co nejdříve znormalizovala, počet členů rady se opět zvýšil na 11 a územní plánování a rozvoj mělo opět svého gesčního radního,“ dodala Plamínková.
Z 18. patra centrum Prahy jako na dlani
I přesto ale vznikají nové projekty, které mají blízko k dokončení. Jeden z nich je například na Olšanech. Netypicky se tak staví téměř v centru města. Kromě podzemních garáží v rezidenci vyrostou i střešní zahrady a zeleň.
Výhled ze střechy komplexu na Olšanech:
Výhled z nové bytové rezidence: Praha jako na dlani Karel Kopáč
Ze střechy nového bytového centra je krásný výhled, za krásu se ale platí. Nejdražší byt je ve 13. patře a stojí přes deset milionů korun. První lidé by se sem měli stěhovat v létě 2016.