„V koaliční smlouvě jsou zachyceny dva důležité body, které máme před sebou. Jedním z nich je rozhodnutí o reformě parkování. Ta je za mě už připravena. A potom regulace zbytného tranzitu na Smetanově nábřeží. Oba jsou součástí programového prohlášení, takže předpokládám, že se schválením v radě nebude problém,“ řekl primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Zmínil, že dokončit chce ještě pravidla pro provoz sdílených kol v Praze.

V územním plánování chce primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN) dokončit nový územní plán. „Chystáme ho po prázdninách k poslednímu veřejnému projednání. V roce 2026 bychom ho rádi schválili,“ řekl Hlaváček. Zároveň by rád dokončil přípravy na stavbu sídla EUSPA. Praha nyní čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu. „Chceme, aby proces skončil co nejdřív, abychom mohli začít stavět,“ dodal Hlaváček.

Radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) uvedl, že město bude rozšiřovat kapacity na gymnáziích. „Za poslední rok jsem viděl mnoho půd a sklepů pražských škol. Skoro všude vymyslíme, jak ještě navýšit kapacitu. Je to nejlepší možnost, protože už tam máme ustálené pedagogické sbory,“ řekl Klecanda. Kapacita se bude rozšiřovat například v gymnáziích Na Zatlance, Profesora Patočky, Arabská, Na Pražačce a na SPŠ a Gymnáziu Smíchov.

Bezpečné město se stává nebezpečným

Svoboda, který má v gesci bezpečnost, zmínil, že kriminalita v hlavním městě narůstá. „Praha je jedno z nejbezpečnějších měst, ale bezpečnost se zhoršuje. Narůstá kriminalita v kategorii, která tu dříve nebyla, a to u dětí. Je to nová věc, musíme se postarat o to, aby to všichni pedagogové uměli řešit,“ řekl primátor.

Sliby z dřívějška

Hlaváček ocenil, že radou prošla změna územního plánu, která umožní výstavbu v areálu Nákladového nádraží Žižkov. Náměstek pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09) zmínil, že se podařilo přijmout vyhlášky, jejichž cílem je kultivace cestovního ruchu. Jde o vyhlášky zakazující například opilecké tahy městem nebo zneužívání charity k prodeji vstupenek.

Piráti stále počítají se svým slibem, že za minulé a toto volební období vysadí v metropoli milion stromů. „Vytipovali jsme plochy ve Vinoři, Jinonicích, Běchovicích, v Suchdole a Satalicích. V souvislosti s rekonstrukcí náměstí Jiřího z Poděbrad bude vysazeno 150 stromů,“ řekla radní Jana Komrsková.

Radní hovořili i o svých úspěších. Hřib zmínil například přípravu výstavby druhé části metra D. „Dorazil posudek v tendru, který čeká na vyhodnocení. Potvrzuje, že postup dopravního podniku byl správný. Běží soutěž na záměr automatizace metra C. Pokračujeme v tramvajovém boomu, abychom tratě spojili tramvajovým okruhem, o rok dříve jsme dokončili rekonstrukci Barrandovského mostu,“ vyjmenoval. Že se stavba podražila, nezmínil.

Opozice spojená není

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN podle zástupců opoziční Prahy Sobě a ANO svoje působení ve vedení metropole lakuje na růžovo. Město ve skutečnosti stagnuje, řada velkých projektů stojí a neřeší se zásadní problémy, jako je dostupnost bydlení. ČTK to sdělili zástupci opozice v reakci na dnešní tiskovou konferenci koalice ke dvěma letům svého fungování.

Předseda Prahy Sobě Adam Scheinherr uvedl, že jediné, co se v metropoli posouvá, jsou projekty připravené v minulém volebním období, kdy koalici tvořili Piráti, Praha Sobě a TOP 09 spolu se STAN. „Když má (koalice) něco skutečně odpracovat, končí to fiaskem,“ uvedl politik, jenž se kupříkladu vehementně  zastával rekonstrukce Libeňského mostu. Jeho stav mezitím došel do fáze, kdy je v současné době neprůjezdný.

Scheinherr dodal, že zdržení o 15 let hrozí u dostavby městského okruhu a kvůli problémem s tendrem stojí další část stavby metra D. Koalice podle Scheinherra neplní sliby ohledně reformy systému parkování, nestaví nájemní byty a P+R parkoviště a nedaří se jí i přes přítomnost svých stranických kolegů ve vládě prosazovat na celostátní úrovni zájmy Prahy.

Podobně současné vedení metropole kritizoval i šéf pražské organizace ANO a předseda kontrolního výboru zastupitelstva Ondřej Prokop, který býval místostarostou Prahy 11, než jej kvůli pochybnému vedení rekonstrukce ubytovny Sandra odvolali. „Jediným výstupem koaliční práce jsou obrázky a prázdná slova, neobratně zpracované do trapné tiskové konference,“ uvedl.

Jsou předčasné volby na místě?

Dodal, že primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se na tiskové konferenci chlubil například dostavbou vnějšího okruhu, kterou však má na starosti stát, jeho náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) sliboval opravu Libeňského mostu, aniž by měl stavební povolení, a další primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN) prezentoval vizualizace bytových domů, i když za dva roky nepostavil jediný městský byt. „Praha by si zasloužila předčasné volby a nové kompetentní vedení města. Nikoliv současnou koalici obrázků a vernisáží,“ dodal Prokop.

V Praze vládne koalice Spolu, Pirátů a STAN od poloviny února 2023. V 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. V opozici jsou Praha Sobě, ANO a SPD.

Fotogalerie
11 fotografií