„Působí v rámci hygienické služby na různých pozicích od roku 2017. Věřím, že naváže na dobrou spolupráci mezi Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Na uvolněný post v Ústí nad Labem vypíše ministerstvo v příštích dnech výběrové řízení.
Dva roky v čele
Shumová vedla pražské hygieniky od ledna 2022. Funkce se ujala po Zdence Jágrové, která stanici řídila od roku 2019, mimo jiné v době nejhorší covidové epidemie, a která odešla do penze. Podle služebního zákona nemůže být ředitel starší 70 let.
Do pozornosti médií se Shumová dostala letos na jaře, kdy informovala dopisem pražské školy, že děti neočkované proti černému kašli nebudou smět do školy, pokud se ve třídě nákaza vyskytne. Později na tiskové konferenci MZd svou informaci upravila a tehdejší hlavní hygienička Pavla Svrčinová zdůraznila, že plošná opatření zavedena nebudou.
Hygienické stanice mají za úkol kontrolovat podmínky ve stravování, ve školách, na pracovištích a v některých službách, jako jsou kadeřnictví, tetovací salony a podobné služby. Zjišťují také kvalitu vody, pitné v rozvodech i na koupalištních, měří hluk či prašnost. Nastavují epidemiologická opatření v případě šíření nákazy. Významnou roli hráli hygienici za pandemie covidu-19.
Expolicista s vyřešenou minulostí
Média se v posledních dnech zajímala i o Možíška, který byl dříve policistou, živil se poradenstvím nebo obchodem s pohledávkami a byl náměstkem ředitelky zlínské hygienické stanice. Server Seznam Zprávy v pondělí napsal, že měl do loňského roku exekuci ve výši přes pět milionů korun kvůli nepodařenému obchodu s pohledávkami. Možíšek tvrdí, že ho společníci podvedli a soudil se s nimi. Před nástupem do vedení hygienické stanice Ústeckého kraje dluh po uzavřeném smíru uhradil.