Nešlo vůbec o snadný zákrok. Jak uvádí zástupce primáře gynekologického oddělení Vladimír Baláž, pacientka, jež na operaci šla, měla uzly na děloze, konečníku a tlustém střevu. Pro chirurgy by se za normálních okolností jednalo o složitou a dlouhou operaci, která by si vyžádala kvantum času na rehabilitaci.
Šokující konec pátrání po pohřešovaném policistovi: Našli ho mrtvého, ve stejném lese ležela mrtvá žena

Jenomže na Homolce mají k dispozici nejmodernější technologie, které medicína v rámci gynekologie nabízí. Zatímco standardně by se nad ženou v případě operačního zákroku vznášela hrozba toho, že neotěhotní, díky robotické operaci se podařilo uzly na děloze odstranit při nejmenším poškození samotného orgánu.
Podcast Maminka: S endometriózou pomáhá i fyzioterapie Videohub
„Pacientka chtěla mít možnost otěhotnět, a proto jsme se rozhodli pro odstranění uzlů při zachování dělohy. Spolupracovali jsme také s chirurgem, který musel odstranit část střeva,“ vysvětluje Baláž. „Díky robotické chirurgii jsme mohli operaci provést s minimálním zásahem do okolních tkání a s vysokou přesností,“ Vladimír Teplan, chirurg z oddělení všeobecné chirurgie.
Neviditelná jizva, krátkodobá hospitalizace
Operace probíhala bez komplikací. Doktorům se ji podařilo stihnout ve velmi krátkém čase, což také představovalo menší zátěž pro organismus pacientky. Ta také „nebude mít velký řez na břiše a doba hospitalizace by měla být čtyři až pět dní, pokud vše proběhne hladce,“ dodal Baláž.