Standa, jehož poznávacím znamením jsou kšandy, které rád nosí i k uniformě, nastoupil k pražským záchranářům v roce 1988, letos v červnu si záchranářský mundúr oblékl naposledy - po 36 letech ve službě odešel do důchodu. Za ta léta vystřídal řadu pozic, díky nimž nasbíral cenné zkušenosti. Začínal jako řidič, ale pořád se vzdělával, a tak pak nastoupil také na pozici zdravotnického záchranáře či záchranáře-specialisty. Řadu let také působil jako tzv. tatrák - pravá ruka lékaře v posádce rychlé záchranné pomoci, která řeší ty nejzávažnější případy.
„Vždycky jsem toužil nějakým způsobem pomáhat lidem, a to se mi vyplnilo,“ uvedl, když s ním před lety natáčeli medailonek pro akci Sparta vzdává hold. „Kolika lidem Standa pomohl, už dneska těžko spočítáme. Budou jich tisíce a tisíce. Kolegové vzpomínají, že k pacientům přistupoval Standa s velkou empatií a díky rokům praxe měl na výjezdech skvělou intuici a odhad. A taky se shodují, že i když si jen tak někoho k tělu nepustí, je to obětavý kamarád, na kterého se můžete spolehnout,“ uvedli záchranáři, kteří se se svým kolegou v červnu rozloučili.
Není ovšem vyloučeno, že ne napořád - Standa totiž u záchranky působil také jako lektor a záchranáři doufají, že v tom bude pokračovat. „Je studnicí záchranářských vědomostí a taky má nadání vyprávět. Určitě vám to potvrdí třeba účastníci legendárních záchrankových skútr jízd, kterých je Standa nesmazatelnou součástí. Tak snad nám ,neuteče' natrvalo do Chorvatska, které má hrozně rád. I když mu klid a pohodu někde u moře přejeme. Je ale otázka, jestli jako milovník adrenalinových sportů, ať už to jsou lyže, nebo horská kola, polehávání na pláži ocení. Stando, děkujeme ti ze srdce za všechno, co jsi pro záchranku a naše pacienty udělal. Je to obrovský kus práce. Ať jsou příští roky přesně podle tvých představ,“ dodali záchranáři.