„Případ, který byl prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu zneužívání vlastnictví, byl na přelomu měsíce dubna a května odložen,“ sdělil Rybanský. Zneužívání vlastnictví se podle trestního zákoníku dopustí mimo jiné ten, kdo poškodí důležitý kulturní zájem tím, že „zničí, poškodí, učiní neupotřebitelnou nebo zašantročí“ věc větší hodnoty, která požívá ochrany podle jiného právního předpisu. Pachatele lze postihnout až dvouletým vězením, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
Iniciativa Nebourat při podání trestního oznámení zdůraznila, že každý vlastník kulturní památky má povinnost pečovat o její dobrý stav a chránit ji před poškozením a znehodnocením. Správa železnic, která má most na Výtoni na starosti, podle spolku tuto povinnost delší dobu porušuje. Státní organizace toto tvrzení odmítla. Uvedla, že dlouhodobě upozorňovala na špatný stav mostu a nutnost situaci řešit.
Správa železnic chce stávající most zbourat a spolu s pražským magistrátem hledá místo pro přenesení mostní konstrukce. Letos v květnu informovala o tom, že začala shánět projektanta pro stavbu nového mostu, který má mít tři koleje namísto nynějších dvou. Práce plánuje na roky 2027 až 2029, náklady odhaduje na 3,4 miliardy korun.
Vlaky se po železničním mostě prakticky plouží. Mohou jet jen 20 km/h Veronika Foltová
Železniční most na Výtoni existuje od roku 1872. Na přelomu 19. a 20. století ho nahradila konstrukce, který se klene přes Vltavu doposud. Podle odborníků je významnou technickou kulturní památkou v exponované části pražské památkové rezervace. Kvůli špatnému stavu mostu po něm však nyní může v jeden moment projíždět pouze jedna vlaková souprava za snížené rychlosti maximálně 20 kilometrů v hodině.