„Zhasla poslední naděje se domluvit a najít společné řešení nastalé situace, to jest smírnou cestou. Trestní oznámení bylo podáno dnes 9. 5. 2024, adresované vrchnímu státnímu zastupitelství,“ uvedla Reyne. Poškozené klienty podle ní k podání oznámení přimělo „rozčarování“ ze semináře, který se minulý týden k problematice advokátních úschov konal ve Sněmovně.

„Nově jsme se dozvěděli z vystoupení tajemníka ČAK Petra Čápa, že ČAK současný způsob zabezpečení advokátních úschov považuje za vyhovující a že v jeho selháních nespatřuje systémový problém. Vyslechli jsme si, jak nadále zpronevěry bagatelizuje rétorikou individuálních selhání,“ napsala Reyne.

„Naprostým zklamáním je hlavně to, že ČAK ve svých tiskových zprávách neustále mluví o vůli změnit zákon a obnovit důvěru klientů v bezpečnost advokátních úschov. Místo toho ale z vystoupení na semináři bylo zřejmé, že se snaží jakékoliv navrhované změny shodit ze stolu,“ doplnila s tím, že advokátní úschova peněz byla, je a zůstává nebezpečným nástrojem.

„O trestním oznámení směřujícím proti komoře v tuto chvíli oficiálně nevíme a jeho obsah neznáme. Též z tohoto důvodu se k němu nebudeme prostřednictvím médií vyjadřovat,“ reagovala mluvčí ČAK Iva Chaloupková. „Představenstvo České advokátní komory v posledních dvou letech opakovaně zpřísnilo stavovský předpis, který upravuje povinnosti advokátů při provádění advokátních úschov. Aktuálně se komora aktivně účastní vícestranných jednání na ministerstvu spravedlnosti o legislativních opatřeních, která by měla vést ke zvýšení bezpečnosti a transparentnosti advokátních úchov, například o možnosti prolomit na žádost komory bankovní tajemství pro potřeby prováděné kontroly úschov,“ napsala ve čtvrtek ČTK.

44 podvedených

Policie dříve uvedla, že eviduje 44 klientů Hany S., kteří přišli o své peníze. Pražská advokátka je mnohdy připravila o celoživotní úspory. Poškození poukazují na to, že ČAK nebyla schopná nastavit systém, jenž by zpronevěrám peněz z advokátních úschov účinně zabránil. Komora je tak podle nich spoluodpovědná za způsobenou škodu.

Advokátní úschovy lidé využívají například při nákupu nemovitostí. Uschovatel - třeba člověk kupující dům - složí u advokáta peníze, které advokát na základě uzavřené písemné smlouvy vyplatí prodávajícímu až za splnění určených podmínek, například po vkladu do katastru nemovitostí. Advokát musí peníze uložit na speciální účet odděleně od svého majetku a nesmí s nimi nakládat jinak, než mu umožňuje smlouva.