Chceme ještě důkladnější šetření a na místech, kde místa jsou, otevřít třetí kola (přijímacího řízení). Ale musíme zjistit, jestli je o to reálně zájem, nebo ne. To by mělo vyplynout právě z tohoto průzkumu," informoval radní.

Na pražských ZŠ je nyní asi 450 dětí, které se nedostaly na žádnou SŠ, vyplývá z nedávného anonymního průzkumu mezi deváťáky. Většina z těchto dětí je z Ukrajiny, uvedl Klecanda. Část z nich na české SŠ nechce a preferuje on-line výuku z ukrajinských škol, část má zájem spíše o učební obory. Proto nyní podle něj chce Praha novým dotazníkem zjistit, kam neumístěné děti směřovat. V dotazníku, jehož znění má ČTK k dispozici, budou žáci odpovídat mimo jiné na to, zda by chtěli získat maturitu a studovat vysokou školu, jaké by chtěli vykonávat povolání nebo jaké středoškolské obory by si vybrali, pokud by mohli na SŠ podat pět přihlášek.

Klecanda upozornil na to, že na některých oborech a školách jsou stále volná místa. Mnohé školy tak budoucí studenty stále přijímají. Zvažuje se proto vypsání třetího kola přijímacího řízení tam, kde je ve třídě zatím jen 15 nebo méně budoucích studentů prvního ročníku, nebo otevření nových tříd žádaných oborů. Otevřít by se tak podle radního mohla gymnaziální třída i třída na učilišti.

To, že jsou na pražských SŠ neobsazená místa, zjistilo ve svém průzkumu i ministerstvo školství. Úřad v červnu oslovil 194 SŠ v Praze a 149 ve Středočeském kraji a zjistil, že k 19. červnu byly SŠ v metropoli naplněné téměř z 92 procent a ve Středočeském kraji téměř z 88 procent. V gymnáziích a na lyceích, které zřizuje pražský magistrát, bylo 116 volných míst, dalších 216 míst bylo na soukromých nebo církevních školách. Ve Středočeském kraji bylo volných 81 míst, z toho 77 na školách, které zřizuje kraj. V ostatních oborech na školách, které zřizuje Praha, bylo 369 míst, na školách zřizovaných Středočeským krajem 380 míst. Další místa nabízela soukromá vzdělávací zařízení. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který ČTK poskytla Tereza Fojtová z ministerstva.

Víc míst na gymnáziích

Podle radního chce Praha cílit také na úpravu oborové nabídky a posilování kapacit oblíbených typů škol. Ve spolupráci se Středočeským krajem a univerzitou bude oslovovat rovněž žáky osmých tříd. Ptát se bude na to, na jaké obory a školy se chtějí ve školním roce 2023/2024 hlásit. Dotazník pro osmáky se zatím připravuje, řekl v páetk Klecanda. Závěry zjišťování poslouží jako podklad pro zvyšování nabídky poptávaných oborů. Radní dříve sdělil, že chce v příštím roce zvýšit nabídku gymnázií a lyceí asi o 200 až 400 míst.

Letos mohly střední školy v Praze podle MŠMT přijmout do prvního ročníku 18.885 uchazečů. Ve školách ve středních Čechách je pro školní rok 2023/24 nachystáno 14.096 míst pro uchazeče.