Komentované prohlídky Hrzánského paláce v Loretánské ulici na Hradčanech, pojmenovaného po jednom z bývalých majitelů - hraběti Sigismundovi Valentinovi Hrzánovi z Harrasu, začínají v 09:00. Vstup je zdarma bez předchozí registrace. Poslední skupina bude na prohlídku vypravena v 16:00.

Hrzánský palác stojí na místě původně gotického domu, který podle prvních zmínek patřil ve 14. století svatovítské kapitule a poté císařskému dveřníkovi. Ve druhé polovině 14. století budovu také vlastnil stavitel Parléř, který mimo jiné postavil Karlův most a podílel se na stavbě chrámu svatého Víta. Nový dům, který se stal základem nynějšího Hrzánského paláce, vznikl v 16. století a současnou vnější podobu získal v 18. století.

Koncem 19. století, tedy předtím, než se stal prezidentem, v paláci krátce žil Tomáš Garrigue Masaryk. V první polovině 20. století tam vznikla malířská škola a ateliér českého malíře a grafika Ferdinanda Engelmüllera. Pro reprezentační účely představitelů vlády byl palác radikálně přestavěn začátkem 50. let minulého století.

Prvomájové prohlídky Hrzánského paláce zahájí letošní dny otevřených dveří Úřadu vlády ČR. V nejbližších dnech se pak otevře veřejnosti 6. května zahrada Strakovy akademie a 8. května Lichtenštejnský palác. Kalendář dnů otevřených dveří najdou lidé na webu vlády.

Autor: 

Fotogalerie
27 fotografií