Mládě se drží u matky na břiše, kde je téměř neustále přisáto na jejím struku. Nejpravděpodobněji je návštěvníci uvidí na špalku uprostřed expozice, na němž Anastasia ráda sedává a ostatním ukazuje svého potomka,“ uvedl chovatel Jan Ťoupal. „Ten už je velmi zvídavý a pohledem zkoumá okolí z bezpečí její náruče, zatímco si jej prohlíží a očuchávají jeho starší sourozenci. Především jeho starší sestra Mimo, která se jej mnohdy i letmo dotkne,“ dodal.

Mládě se narodilo minulý týden devítileté samici Anastasii, otcem je o půl roku starší samec Malik. Týdenní mládě má zatím růžovou kůži a jednobarevné zbarvení, pro dospělé jedince je typická tmavá kůže, olivová srst, bílý plnovous a oranžová čelenka. Podle chovatelů by se zcela ‚vybarvit‘ mělo zhruba za tři roky.

Kočkodani Brazzovi jsou jedinými zástupci svého rodu a často tvoří monogamní páry. V pražské zoo má tak tento pár už potomky, a to tříletou samici Mimo a dvouletého samce Malanga.

„Kočkodan Brazzův je prozatím považován za poměrně hojného, ale podobně jako jeho spolubydlící štětkoun africký bývá častou kořistí pytláků. V některých oblastech je také pronásledován zemědělci, protože jim poškozuje úrodu,“ sdělil kurátor primátů Jan Mengr. „V přední řadě však tyto stromové opice ohrožuje úbytek prostředí v důsledku rozšiřování lidského osídlení ve střední Africe,“ dodal.

Lidé mohou kočkodany a štětkouny, se kterými sdílí expozici, vidět okolo 14:00, kdy dostávají krmení v podobě zeleniny, semínek a ořechů či sarančat.

Video
Video se připravuje ...

Spojování goril v Zoo Praha Zoo Praha

Fotogalerie
52 fotografií