V pražských Nuslích, konkrétně v ulici Horní, došlo loni v říjnu ke změně parkování z podélného na šikmé, čímž došlo k zabrání velké části chodníku. Radnice to odůvodnila tím, že v okolí je velký problém zaparkovat a tuto změnu si žádali místní. Změna parkování podle nich umožňuje i snazší průjezd IZS. Zdejší obyvatelé zase naopak tvrdí, že nic takového nechtěli a žádali, aby radnice parkování změnila zpět.

Zabraný chodník

„Samospráva MČ Praha 4 obdržela podnět od obyvatel Horní ulice na rozšíření počtu parkovacích míst v ZPS (zóna placeného státní, pozn. red.). V podnětu je mj. uvedeno, že se často v ulici nedá vůbec zaparkovat. Obyvatelé požadovali změnu parkování z podélného na šikmé s tím, aby bylo možné využít k parkování část chodníku, který je zde dostatečně široký,“ uvedl mluvčí radnice Prahy 4 Jiří Bigas. Touto úpravou tak vzniklo 5 nových parkovacích míst.

Přežitek

Jenže místní se nevzdali, zabírání chodníku pro auta považují za přežitek devadesátých let, a tak se v rámci interpelací se svými dotazy obrátili na starostu Ondřeje Kubína (ODS). Ten písemně odpověděl a opět uvádí jako jeden z hlavních důvodů špatnou průjezdnost ulice.

Podle autorů otevřeného dopisu se zaparkovat dá bez problému, jen ne v této konkrétní ulici
Autor: Jiří Benedikt

„Městská část dostávala dlouhodobě jednotlivé podněty občanů na nedostatek parkovacích míst a problematickou průjezdnost pro složky IZS v ulici Horní, tudíž se problematikou po čase začala zabývat Komise pro dopravu, která jednomyslně doporučila změnu parkovacího režimu a to v poměru 5:0, přičemž pro tuto změnu hlasovali jednotliví zástupci ODS, TOP 09, Pirátů, ANO i STAN a KDU ČSL, shoda je to svým způsobem výjimečná, o to víc ale ukazuje, jak byl problém s průjezdností a parkováním vnímán napříč politickým spektrem,“ vysvětlil ve své odpovědi Kubín.

Místním ale vadí, že informaci nevěděli dopředu, nevisela ani na nástěnce, tudíž se k ní nemohli ani nijak vyjádřit. To ale starosta odmítá. „Změna před samotnou realizací byla vyvěšena, respektive oznámena na úřední desce Prahy 4,“ tvrdí Kubín.

Žaloba

S novým parkováním se ale místní nechtějí smířit ani po několika měsících, proto se rozhodli městskou část zažalovat. „Máme tu nezávislé soudy, které žádáme o zrušení opatření. Věříme, že rozhodnou v náš prospěch,“ sdělil jeden s iniciátorů Jiří Benedikt.

„Nejde jen o naší ulici. Je to vzkaz pro radnici, politiky i úředníky, že si nemůžou dělat co chtějí. Musí dodržet zákonné postupy, které mimo jiné vyžadují dát prostor občanům pro připomínky, než se něco takového zavede. Protože příště se může stát něco mnohem horšího, a to klidně ve vaší ulici,“ uzavřel Benedikt.

Video
délka: 02:27.95
Video se připravuje ...

Bývalý starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ) o zahájení provozu zón placeného stání na území městské části. (2018) Daniel Vitouš

Fotogalerie
7 fotografií