Obžalobě, která se týká roku 2018, čelí sedm bývalých či současných zastupitelů hlavního města. Na lavici obžalovaných tak vedle Březiny usedl bývalý radní Jan Wolf (KDU-ČSL), exšéf volejbalového svazu Antonín Lébl (ANO), bývalý starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), exstarosta Vinoře František Švarc (ODS), starosta Březiněvsi Jiří Haramul (ANO) a místostarosta Letňan Stanislav Nekolný (ANO). Doplnily je dvě někdejší úřednice z magistrátního odboru volného času a sportu - šéfka odboru Soňa Fáberová a vedoucí oddělení sportu Dana Šachová.

Jasně a kategoricky odmítám, že bych se vědomě dopustil jakéhokoliv trestního jednání v souvislosti se svým působením v komisi, v zastupitelstvu a jeho orgánech,“ vypověděl u pražského městského soudu Březina, který komisi pro udělování sportovních grantů předsedal v letech 2014 až 2018. „Při práci v komisi jsem vždy postupoval nestranně, nezaujatě a nikoho nepreferoval,“ pokračoval.

Upozornil, že jak rada hlavního města, tak i zastupitelstvo měly právo do procesu přidělování dotací kdykoliv zasáhnout a že se tak v jiných letech i stalo. V roce 2018 schválila rada návrh komise jednomyslně a v zastupitelstvu pro něj hlasovalo 41 z 45 přítomných. Obžaloba podle Březiny naprosto nepochopila systém, na jehož základě se peníze přidělovaly.

Státní zástupce Tomáš Lejnar tvrdí, že komise na svém zasedání konaném 23. ledna 2018 nepostupovala podle nastavených hodnotících kritérií. Podle něj totiž neobodovala jednotlivé přihlášené projekty podle jejich významu pro hlavní město a Fáberová a Šachová poté neudělené body rozdělily tak, aby odpovídaly konečnému pořadí vybraných projektů. „Naprosto odmítám tvrzení, že nikdo neprováděl hodnocení ohledně významu pro hlavní město Prahu - to hodnocení jsme dělali,“ reagoval Březina.

Lejnar viní obžalované ze zneužití pravomoci, ze zjednání výhody při veřejné soutěži a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Z rozdělených peněz Praha reálně vyplatila 17,8 milionu Kč. Proto obžaloba část skutků kvalifikovala jako pokus, nikoliv jako dokonaný trestný čin.

Poškozená strana

Právě částky 17,8 milionu korun se hlavní město dožaduje v trestním řízení jako poškozená strana. Chce, aby obžalovaní sumu zaplatili společně. Původně se Praha přihlásila s nárokem na 220 milionů Kč, což odpovídalo odhadu škody, s nímž v té době pracovali vyšetřovatelé. Dnes svůj požadavek upravila v souladu se zněním obžaloby. „Jsem přesvědčen, že k žádné škodě nemohlo dojít, žádná škoda nevznikla a ani vzniknout nemohla. Všechny granty byly uděleny v souladu se zákonem,“ řekl k tomu Březina.

Za zneužití pravomoci, ze zjednání výhody při veřejné soutěži a z porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí většině obžalovaných pět až 12 let vězení.

Fotogalerie
14 fotografií