Ani po jedenácti týdnech od komunálních voleb nemá hlavní město nové vedení. Nejdelší koaliční jednání v historii Česka, mezi koalicí SPOLU, Piráty a hnutím STAN žádné ovoce nepřineslo a po poslední schůzce lídr kandidátky SPOLU Bohuslav Svoboda médiím oznámil, že shodu na novém pražském vedení bude hledat u zástupců hnutí ANO. Lídr pražské organizace ANO Patrik Nacher pak v reakci na jeho slova oznámil, že je jeho strana ochotná dočasně menšinové vedení Prahy podporovat do února. Folklórem nevydařených jednání se přitom stalo také vzájemné obviňování mezi koalicí SPOLU a Piráty z toho, kdo jednání blokuje a není ochotný přistoupit na žádný kompromis. Zákulisí těchto jednání Blesku poodhalil dosluhující první náměstek primátora Petr Hlaváček, který se většiny z nich přímo účastnil a měl možnost celý vývoj pozorovat z bezprostřední vzdálenosti.

Po tom, co SPOLU oznámilo, že se přesouvají k jednacímu stolu s hnutím ANO, zveřejnil Petr Hlaváček na svých sociálních sítích několik diagramů, ve kterých vysvětluje, proč STAN ani Piráti na nabídku SPOLU nechtěli přistoupit. „Podle procentního zastoupení mají starostové a Piráti o trochu víc, než koalice SPOLU, a podle mandátů v zastupitelstvu máme zase ale o jedno křeslo míň, tudíž jsme dvě zhruba stejně silná uskupení a z toho jsme vycházeli,“ řekl Blesku Petr Hlaváček. Podle něj to znamená, že rozdělení moci by mělo být takové, aby nikdo neměl pocit, že může být kdykoliv snadno přehlasován. Návrh, který předložila koalice SPOLU, by ale v praxi fungoval tak, že by se veškeré podněty na radě obešly bez hlasů Pirátů a STANu.

Kdo se nechtěl domluvit?

S tím, že by jedna ze stran, ať už Piráti nebo koalice SPOLU, jednání vědomě blokovala, Petr Hlaváček nesouhlasí a nelze podle něj ani jednoznačně říct, kdo byl ochotnější kompromisu. „Skutečně to není pouze na jedné straně. Pravda ale je, že kolegové ze SPOLU od začátku trvali na šesti radních a kromě jednoho momentu, kdy pan Svoboda naznačil, že by to ještě mohlo být k jednání, z požadavku na šest radních a post primátora neustoupili. To zase Piráty dovádělo k určité nervozitě a možná i díky tomu, že se jedná o mladší uskupení, občas k nějakým nedorozuměním osobního charakteru docházelo“, poodhalil zákulisí koaličních jednání Hlaváček.

To, že jednání trvala nejdéle v historii Česka, si vysvětluje Hlaváček hlavně dlouhými časovými prodlevami mezi jednotlivými schůzkami. „Kdybych to měl popsat bez nějakého emočního náboje, bylo to tak, že kolegové ze SPOLU několikrát předložili ten stejný model, my jsme hledali nějaké řešení a na další schůzce se to v zásadě zopakovalo,“ vysvětlil Hlaváček. Při předposledním jednání se podle Hlaváčka rozloučili s určitou nadějí, že SPOLU na jím navrhovaný kompromis přistoupí. Nicméně na další a doposud poslední schůzce opět zástupci SPOLU trvali na svém původním návrhu a i přes to, že to u vyjednávacího stolu nezaznělo nahlas, po jejím ukončení zástupci SPOLU oznámili, že jednání jsou u konce. „Mě to přijde předčasné a všude říkám, že bychom se k jednacímu stolu měli vrátit,“ doplnil Hlaváček.

Jak to celé dopadne?

Co se týče jeho názoru na to, jaká bude podoba nového pražského vedení a kdy začne fungovat, otevřeně přiznává, že neví. „Já si myslím, že se máme vrátit k jednacímu stolu, myslím si, že primátorem má být pan docent Svoboda, a že v radě mají být férové poměry,“ řekl Blesku Hlaváček. Zároveň také podotýká: „pokud kolegové ze SPOLU počítají s tím, že je dámy a pánové z ANO budou krýt celé čtyři roky, myslím si, že se krutě mýlí a zaplatí za to politickou daň“.

Fotogalerie
12 fotografií