PVKK na webu uvádí, že průměrná roční spotřeba pitné vody na obyvatele Prahy v loňském roce v kategorii domácnosti byla 41,2 metru krychlových. Průměrná denní spotřeba vody na osobu v roce 2021 byla v Praze 113 litrů, v ostatních regionech ČR je spotřeba vody na osobu a den podle firmy nižší.

Pokud cena vzroste o 18,5 procenta, cena za metr krychlový by stoupla proti letošku o 20 Kč. Letos Pražané platili 108,13 Kč za metr krychlový, meziročně zhruba o šest procent více.
Mrázek uvedl, že společnosti letos stouply náklady kromě energií také na chemikálie a stavební práce a materiály. „I přes úspory, které jsme letos provedli, tak se tyto položky bohužel musí odrazit v konečné ceně vodného a stočného,“ doplnil. Rada a zastupitelstvo hlavního města na začátku roku schválily investiční plán vodohospodářské infrastruktury, který počítá se zvyšováním vodného a stočného o dva procentní body nad míru celoroční inflace.

Za vodné a stočné si lidé napříč republikou připlatí. „Ten růst cen ve vodárenství nepostihne jenom energie. Bude ve všech dalších komoditách, počínaje stavebními pracemi, cenami chemie, bez které se nedá vyrábět pitná voda ani čistit ta odpadní. To znamená, že ten růst cen bude někde v intervalu 10 až 30 procent,“ řekl Blesku ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací SOVAK) Vilém Žák.