Adresa na Dražického náměstí 12, je už od středověku spojena s pohostinstvím. Během stavby Karlova mostu, tedy kolem roku 1357, zde byl výčep, kam údajně s oblibou často zavítal i sám Karel IV., když chodil kontrolovat stavbu „kamenného mostu,“ jen pár kroků odsud.

Současný dům, ve kterém je už několik desetiletí luxusní hotel, však pochází až z roku 1597. „Historicky i architektonicky významný, v jádru pozdně renesanční objekt s dochovanými malovanými stropy a fragmenty renesančních maleb z původní bohatě zdobené fasády. Jedná se o pohledovou dominantu předpolí Karlova mostu a důležitou součást přilehlé historické zástavby Malé Strany,“ popisuje dům Národní památkový ústav.

Kde se vzali tři pštrosi?

Nechal ho postavit Jan Fux. Po dostavbě si majitel nechal od malíře Daniela Alexiuse z Květné průčelí svého domu vymalovat obří reklamou své živnosti. Dům tak zdobily výjevy z výroby ozdob, bez kterých se neobešla žádná správná měšťanka. Fux byl pernař, neboli "fedršmukr", tedy někdo, kdo vzácným peřím zdobí dámské klobouky, vějíře nebo koňské povozy. Všechny ozdoby tedy nejen vyráběl, ale zároveň i navrhoval. Pštrosi na fasádě domu tedy nejsou žádným domovním znamením, ale právě zmiňovanou reklamou na Fuxův podnik.

K tomu, jak dům získal svůj název, se traduje zajímavá legenda: „Manželka majitele domu byla velmi chtivá. Když už měla šperků a šatů dost, vyloudila si od manžela pštrosa. Ten jí byl ale málo a po manželovi chtěla dalšího. Ten jí i když nerad, opět vyhověl. Když chtěla třetího, rozzlobil se a řekl, že by nejraději třetího pštrosa udělal z ní. Druhý den již paní domu nikdo neviděl a po domě se procházeli pštrosi tři. Proto je na domovním znamení ze tří vyobrazených ptáků jedna pštrosice.

První kavárna

Pštrosi na fasádě zůstali i po změně majitele. Roku 1714 se v domě usadil Deodat Ramajan, později známý jako Georgius Deodatus Damascenus. Jednalo se o arménského obchodníka s kávou. Tehdy Pražané pití kávy znali jen v souvislosti s léčbou, káva se tehdy prodávala pouze v lékárnách. A tak se Georgos chopil příležitosti a rozhodl se, že Pražany naučí pít kávu. Nejdříve chodil pražskými ulicemi, s sebou nosil žhavé uhlíky, džezvu, kávu a třtinový cukr a zájemcům tak nabízel lahodný nápoj. Když si vydělal dostatek peněz, otevřel si právě v domě U Tří pštrosů vůbec první kavárnu, tehdy kafírnu, v Čechách,

Úpadek a vznik hotelu

Na začátku 20. století koupil dům Josef Dundr, který ho nechal opravit a v přízemí si otevřel restauraci. Dům vlastnil až do komunistického převratu v roce 1948, kdy mu byl dům i živnost znárodněn. Komunisté nechali vzácný dům skoro spadnout. Naštěstí došlo v 70. letech minulého století k rekonstrukci, dům byl přestavěn na hotel a tím i zacráněn. Ostatně luxusní hotel, kde jsou dodnes k vidění renesanční malované stropy, je tu dodnes.

Fotogalerie
9 fotografií