Zdeněk Hřib (Piráti) i radní pro oblast územního rozvoje a plánu Petr Hlaváček (TOP 09 a STAN) přemýšlejí nad budoucností života v české metropoli. V rámci akce Urban Talks, která se konala letos v dubnu, přijel na návštěvu Carlos Moreno - poradce starostky Paříže Anne Moreno, díky němuž se z Paříže, dříve autocentrického místa, stává město vřelé pro chodce. „Chceme se řídit tímto konceptem, aplikovat a zahrnout ho do strategie města, třeba v rámci klimatického plánu,“ říká Hřib.

Větší výhody, méně aut

Konceptem by se zabily dvě mouchy jednou ranou. Pomohl by ekologii ve městě i globálně a menším počtem aut by se snížily emise. Do budoucna prý bude nutné změnit Prahu tak, aby se vše netočilo kolem centra. 

„Vůbec by mě nenapadlo, aby mě někdo převáděl přes silnici,“ vzpomíná na základku v roce 1967 Petr Hlaváček. Žil v „krátkém“ městě. Do školy chodil za roh, tatínkové měli hospodu též v pěší vzdálenosti. Po škole si hrával na Žofíně a jeho babička věšela na balkón červené trenýrky, což byl signál, aby se vrátil domů na večeři. Nyní je podle náměstka čas vrátit město lidem, protože v dnešní době řešíme problém měst pro auta.

Změnu čeká zejména městský styl života

Podle profesora Morena není cílem měnit dopravu, ale především zvýšit kvalitu života ve městech. Je lepší strávit hodinu užitečného života na kole nebo pěšky, než nezdravě v začouzeném autě. „Město 15 minut se stalo celosvětově oblíbeným tématem,“ říká. 

Kvůli globálnímu oteplování a znečišťování musíme změnit náš životní styl ve městech. Města jsou totiž nejvyššími produkovateli emisí. Žije v nich většina lidí na světě. Jak v Praze, tak v Paříži stráví většinu života. Otázkou je, v jakém městě chceme žít? Máme tu klimatickou krizi. Musíme redefinovat pojem měst. Jako příklad dává Moreno město Milán pod vedením jeho kamaráda milánského starosty Giuseppe Saly. Ten využil covidu a omezeného cestování k zelenějšímu městu.

Zbytečné cestování po městě

Podle profesora je prý běžné, že lidé denně ve městě stráví dvě až tři hodiny v autě na cestách. Nyní je načase změnit dostupnost míst pěšky, abychom se všude dostali do 15 minut. Musí nastat decentralizace. Existují zde 3 sféry k dosažení udržitelnosti – ekonomie, životní prostředí a sociální následky. Město musí zavést takovou politiku, aby se v něm dalo žít, bylo životaschopné a spravedlivé. To povede k vyšší atraktivitě města, počáteční investice se vrátí.

Nejvyšším sektorem produkce oxidu uhličitého ve městech jsou prý auta, druhým budovy. Proto chce profesor omezit hlavně automobilovou dopravu. V rámci 15 minut pěšky prý musíme dosáhnout 6 základních věcí. Nejprve nesmíme žít namačkaní jako mravenci. Zadruhé nepracovat daleko od domova. Dále máme mít lepší obchodní infrastrukturu a nenakupovat všechno na jednom přeplněném místě.

Za čtvrté musíme pečovat o naše fyzické a mentální zdraví. Pátý bod patří školám v přiměřené vzdálenosti pěšky. A posledním aspektem je nutnost, abychom měli přístup k čisté vodě i vzduchu. „Po druhé světové válce jsme přijali život ve špatných životních podmínkách,“ myslí si Moreno. Nyní žijeme v lidských mraveništích. Město se nemá přizpůsobovat autům nebo obchodním domům a developerům, ale jedincům, kteří tu bydlí. 

Volba je na nás

Ve městě musí být podle profesora vždy možnost volby, jak cestovat. Buď pěšky a zdravě, nebo autem, ale rozhodnutí by mělo být na nás. „Máme velký potenciál, ale přemýšlím o implementaci tohoto konceptu. To bude opravdová výzva,“ říká primátor. Problémem Prahy je podle něho lokální správa. „Tento model vládnutí dělá každou změnu velmi komplikovanou,“ dodává na závěr.  

Video
Video se připravuje ...

Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí? Videohub

Fotogalerie
24 fotografií