Pozdvižení svým rozhodnutím kandidovat za SPOLU způsobila v březnu Hana Kordová Marvanová. Tím spíše, že při volbách v roce 2018 byla hlavní tváří STAN. „Pro hnutí STAN bylo velkým překvapením, že se Hana Kordová Marvanová rozhodla kandidovat v podzimních komunálních volbách za uskupení SPOLU.  S krajským výborem tento krok neprojednala a v pravidelné komunikaci nikomu tento svůj úmysl nenaznačila,“ sdělil Blesku šéf pražského STAN Petr Hlubuček.

Kandidát na primátora

Necelý měsíc nato se opačnou trasou vydal náměstek primátora Petr Hlaváček. „Členem Rady hl. m. jsem za Spojené síly pro Prahu a stejně tak jsem členem zastupitelského klubu Spojených sil. Zůstávám tedy stát uprostřed Spojených sil, za které jsem i kandidoval jako nominant TOPky,“ uvedl pro Blesk Hlaváček. Spojené síly pro Prahu vznikly jako předvolební koalice v roce 2018 – dosud sestávají z TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES a Demokratů Jana Kasla.

Úspěšný projekt, který ve volbách v roce 2018 skončil jen těsně na čtvrtém místě, však letošním rokem skončí. „TOP09 se rozhodla Spojené síly opustit. Že kandiduji na primátora za STAN je pak logickým vyústěním tohoto stavu,“ dodal Hlaváček. „Starostové jsou mi blízcí svým nastavením - vzešli zdola z komunální politiky, ve které se naučili řešit praktické problémy obyvatel, i politicky středopravým ukotvením.“

Hlaváčka do čela kandidátky vybral krajský výbor. Kandidátů na post primátora v uplynulých týdnech přibývá. ODS oznámila, že jejím kandidátem na primátora v čele koalice SPOLU bude Bohuslav Svoboda, který byl primátorem v letech 2010 až 2013. Do čela kandidátky Pirátů se postaví současný primátor Zdeněk Hřib, v čele Prahy Sobě opět stane Jan Čižinský. Lídrem TOP 09 v rámci koalice SPOLU bude Jiří Pospíšil, do čela KDU-ČSL se postaví Jan Wolf. Vlastního kandidáta na primátora zatím nepředstavilo ANO.

Náměstek primátora Petr Hlaváček
Autor: MHMP

Navázání na spolupráci

V případě „přestupu“ Petra Hlaváčka do STAN je zajímavé, že mu hned byla nabídnuta pozice jedničky do voleb. Rozhodnutí krajského výboru STAN pro Blesk vysvětlil přímo jeho předseda Petr Hlubuček.

Chceme navázat na úspěch Spojených sil v minulých volbách a výsledky naši společné práce ve vedení města. Rozběhli jsme velké množství projektů a jako STAN v nich chceme pokračovat. Petr Hlaváček to zřejmě cítí stejně. Je proto logické, ze oba budeme kandidovat spolu za stejný subjekt a na stejné kandidátce jako v minulých volbách,“ řekl Hlubuček. Ten je v současnosti náměstkem primátora pro oblast bezpečnosti či oblast životního prostředí. Zároveň od roku 2010 zatává post starosty Lysolají.

Eventuální pokračování spolupráce by si přál také předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, kterého sice odchod Hlaváčka z řad TOP 09 mrzí, nevnímá to ale jako ztrátu. „Jeho rozhodnutí respektuji. Jediné, co mne lidsky mrzí, že nám to osobně nesdělil, ale nejsou ve mne negativní emoce. Na rozdíl od politiků STAN, kteří kritizovali Hanu Kordovou Marvanovou za to, že bude kandidovat pod hlavičkou SPOLU, nepovažuji toto za zradu. To, že pan Hlaváček »přestoupil« ke STAN není podle mne vůbec překážkou, abychom na naši dosavadní spolupráci nemohli navázat,“ uvedl.

„Pakliže STAN ve volbách uspěje, je pro mne spolupráce mezi TOP 09 a STAN přirozenou, což se ukazuje i na vládní úrovni. Nevidím to sice v Praze na předvolební koalici, poněvadž se v některých klíčových bodech s programem STAN odlišujeme, například co se dopravy týče, ale po volbách si spolupráci umím představit,“ byl Pospíšil konkrétnější. „Jsem rád, že pan Hlaváček do zastupitelstva kandiduje, protože jeho odborné kvality vůbec nezpochybňuji.“

Územní rozvoj

V pražském zastupitelstvu sedí Petr Hlaváček od roku 2018, odkdy také zastává post 1. náměstka primátora s gescí pro územní rozvoj. V letech 2015 až 2016 byl ředitelem Institutu plánování rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jelikož je profesí architektem a urbanistou, zevrubně se poslední léta věnuje přípravě Metropolitního plánu. Oblasti územního plánování a rozvoje se hodlá věnovat i nadcházející volební období.

Nové metro, okruh, úbytek brownfieldů

„Praha stojí na rozcestí mezi bezvýznamným východoevropským skanzenem, odkud se odchází za lepším, a atraktivní středoevropskou metropolí na úrovni Vídně nebo Mnichova,“ uvedl Hlaváček k tomu, na co by se rád zaměřil. „Ucházím se o důvěru Pražanů nakopnout jako primátor opět velké rozvojové projekty, které posunou Prahu dopředu. Atraktivní metropoli nestačí k prosperitě jen dálniční okruh. Je potřeba rozumný rozvoj bydlení, školství, dopravní infrastruktury, kultury, průmyslu, ale také veřejných prostranství jako parků, náměstí a městských tříd.“

„Chci být u toho, až se začne stavět Vltavská filharmonie, až začnou růst na Žižkově, v Bubnech a dalších brownfieldech nové městské čtvrti, kde nebudou chybět smysluplně naplánovaná náměstí a ulice, parky, hřiště, školy, prostě čtvrti, kde se bude lidem dobře žít a bude v nich dostatek veřejné vybavenosti,“ vyjmenovává. „Chci vidět nové metro D a to, jak nad ním roste prosperující čtvrť, Městský okruh, který místo aby město štěpil, tak ho zaceluje. Myslím, že se podařilo spoustu bodů našeho programu zrealizovat a nastartovat. Měli bychom mít možnost tyto věci dokončit a rozběhnout projekty nové,“ uzavírá.

Video
délka: 03:07.24
Video se připravuje ...

Náměstek primátora Petr Hlaváček o institucích městského developera a centrálního stavebního úřadu. (2019) Daniel Vitouš

Fotogalerie
14 fotografií