Plánované zdražení svozu odpadu se na magistrátu řeší podle náměstka Petra Hlubučka (STAN) již delší dobu. Vyhláška musí být v souladu s novelou zákona, kterou přijali poslanci již loni v prosinci. Doposud platili lidé s většími nádobami a častějším svozem méně než například obyvatelé okrajových čtvrtí Prahy.

Novela zákona ale již neumožňuje zohledňovat reálné náklady na svoz, díky čemuž byly větší kontejnery na odpad levnější. „Z pohledu zákona je tato metodika diskriminační a není možné, aby lidé využívající větší nádoby na sídlištích platili v přepočtu za litr odpadu méně než ti, kteří mají malé nádoby nebo méně častý svoz,“ vysvětlil Hlubuček.

Obyvatelé sídlišť bude nově zaplatí za kontejner s objemem 1 100 litrů při svozu třikrát týdně 85 000 korun, doposud to bylo asi 46 tisíc. Při přepočtu na hlavu to je o více než 400 korun na osobu a rok. Naopak lidé s 80litrovými popelnicemi by měli ušetřit.

Podle zákona je nutné stanovit jednotnou cenu, která může být až 1 koruna za litr odpadu. Podle Hlubučka se o ceně dlouho debatovalo, protože je potřeba cenu stanovit s ohledem na ekonomické možnosti města a reálný dopad do rozpočtu. Ten počítá s tím, že svoz odpadu bude příští rok stát město 1,9 miliardy korun. Tuto částku město platí nejen za svoz odpadu, ale i například za kontejnery za tříděný odpad nebo provoz sběrných dvorů.

Zodpovědné vůči rozpočtu

Na poplatcích se ale vybere jen asi 1 a půl miliardy, 200 milionů dostane Praha od společnosti Eko-kom, která zajišťuje třídění odpadu a město tedy bude muset 200 milionů doplatit. Podle Hlubučka je nutné brát v potaz, že čím více peněz město bude na přispívat, tím více peněz může chybět třeba ve školství a dalších oblastech. „Považuji sazbu 50 haléřů za litr odpadu za rozpočtově zodpovědný kompromis,“ řekl.

Hřib chce, aby lidé platili méně

Primátor Zdeněk Hřib po pondělním jednání rady řekl, že Piráti  mají trochu jinou představu o podobě vyhlášky. Připomněl, že novela zákona, kvůli které musela vzniknout nová, svoz velkých kontejnerů „nesmyslně zdražuje“ a pochází hlavně z pera vládního hnutí ANO. Hřib chce, aby poplatek byl o něco nižší.

„Já jsem na radě prosazoval, aby to nebylo 50 haléřů za litr, ale 40,“ řekl. Důvodem je podle ně snaha snížit sociální dopady zdražení. „Přece jenom v poslední době je toho zdražování poměrně hodně,“ řekl a zmínil například současnou situaci na trhu energií. Na radě ale pro svůj návrh nenašel podporu. „Zkusíme ještě přesvědčit zastupitelstvo, které o tom bude hlasovat,“ doplnil.

Díra do rozpočtu

Hlubuček ale upozornil na to, že pokud by se cena za svoz snížila, tak by město na netříděný odpad doplácelo podstatně více. „Ve chvíli, kdy zastupitelstvo návrh Pirátů schválí, znamená to díru v rozpočtu 400 milionů korun, takže předpokládám, že zároveň s tím navrhnou, kde ty peníze vzít,“ reagoval na primátorův návrh.

Hřib ovšem uspěl s návrhem, aby Praha vyjednávala s novou vládou o úpravě zákona, aby bylo možné zohlednit efektivnější svoz odpadu v případě velkých kontejnerů. „Doufám, že se podaří nové vládě vysvětlit, že by se měla zohlednit skutečnost, jak často svozové auto vyjíždí, protože i s tím jsou spojené jak náklady, tak i emise,“ dodal. Výhrady k současnému znění zákona má podle náměstka pro finance Pavla Vyhnánka i Praha Sobě.

„Jsme přesvědčeni o tom, že by město nemělo plošně dotovat tvorbu netříděného odpadu,“ řekl. Upozornil také na to, že od příštího roku město poskytne domácnostem bezplatně tzv. hnědé popelnice na bioodpad.

Nepopulární zdražování

Své si k tématu řeklo i hnutí ANO, které se staví proti zdražování svozu odpadu - ačkoliv pod novelou zákona je podepsáno. „I 40 haléřů, které nevrhuje primátor Hřib znamená zdražení odpadů pro lidi na sídlištích, i když méně dramatické než původně navrhovaných 50 haléřů. Hnutí ANO bude navrhovat, aby se lidem odpady nezdražily vůbec a chybějící finance dokryla Praha ze svých rezerv. Alespoň dočasně,” sdělil pro Blest pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO).

Nesouladu ve vyjádření primátora a jeho náměstka si všimla též i místostarostka Prahy 2 a zastupitelka hlavního města Alexandra Udženija. „Neshody ve vedení Prahy jsou již dlouho, což má za následek toto chaotické vládnutí pod vedením pirátského primátora Hřiba. Není možné, aby se o vyhlášce o odpadech, jejíž dopady se dotknou kapes téměř všech Pražanů a to zcela zásadně, jednalo dva týdny před její platností.”

„Radní pro životní prostředí Hlubuček (STAN) měl celý rok na přípravu vyhlášky a naprosto selhal. Neoslovil ani opoziční zastupitele a jak je vidno, shoda nepanuje ani v koalici. Budeme chtít slyšet, jak je odůvodněno navýšení ceny, zda pan Hlubuček nemohl uspořit a zda proběhla kontrola hospodaření Pražských služeb,” okomentovala Udženija.

Video
délka: 00:42.84
Video se připravuje ...

V Pražské tržnici funguje nové velkokapacitní kompostovací zařízení Rocket. Denně zvládne zpracovat 215 litrů odpadu. David Zima

Fotogalerie
20 fotografií