Pro pozemky, na kterých mají být plánované byty na Nových Dvorech, není podle schváleného dokumentu nutná změna územního plánu a město může ihned začít s přípravou projektové dokumentace. Ta by měla být hotova v posledním čtvrtletí příštího roku. Kolem budoucí stanice je v plánu i další výstavba, ke které již bude nutné územní plán změnit. Město s tím začalo a připravuje také studii celé lokality.

PDS město založilo pro přípravy bytových projektů na městských pozemcích. Letos v září radní schválili přípravu domů ve Vršovicích, na Smíchově, na Palmovce, na Ládví a na Zlíchově. V říjnu následovalo schválení plánu stavět na rozsáhlých pozemcích v Dolních Počernicích mezi ulicemi Českobrodská a U konečné. Tam chce magistrát po prvních 330 bytech stavět i na sousedních, ještě rozsáhlejších parcelách. U žádného z projektů zatím není jasné, kdy se začne stavět, vedení magistrátu zatím schválilo pouze zahájení jejich přípravy.

Magistrát plánuje také ve spolupráci s Prahou 5 stavbu dvou bytových domů podél Radlické ulice. Mají vzniknout formou družstevního bydlení a nabídnout až 266 bytů. Radní města k tomu začátkem listopadu schválili memorandum s Prahou 5, kde o něm ještě budou v úterý hlasovat zastupitelé. Projekt podpory dostupného družstevního bydlení schválilo zastupitelstvo hlavního města v prosinci loňského roku.

Magistrát zatím podle dřívějších informací svěřil PDS pozemky o rozloze asi 419 000 metrů čtverečních s tržní hodnotou 2,94 miliardy korun. Společnost má mít projekty starosti po celou dobu schvalovacích procesů až k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. Stavět se poté bude různými formami, tedy i ve spolupráci se soukromým sektorem, družstvy či stavebními společenstvími. Cílem je zvýšit bytovou výstavbu v metropoli a urychlit přípravu projektů, která nyní trvá často i více než deset let. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rychle rostoucími cenami bydlení.

Fotogalerie
10 fotografií