Autobusy linky 101 budou od začátku prosince jezdit z Vršovic přes Vinohrady na zastávku Viktoria Žižkov, sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Dosud jezdily autobusy na lince 101 mezi zastávkami Tolstého a Zentiva.

Na linku budou podle náměstka Schreinherra nasazeny vozy Solaris Urbino 10,5, které jsou nízkoemisní a nízkopodlažní. Pohyb po Praze by tak podle něj měly autobusy ulehčit především rodičům s dětmi v kočárcích, seniorům a osobám s omezeními pohybu.

O prodloužení autobusové linky číslo 101 podle Schreinherra dlouhodobě usilovaly městské části Praha 2 a Praha 3, což potvrdil i starosta Prahy 3 Ptáček. Vinohrady a Žižkov jsou podle náměstka hustě obydlené a v mnohých místech byly zastávky městské hromadné dopravy pro některé obyvatele těchto čtvrtí vzdálené. „Právě autobusová linka 101 uvnitř zástavby pomůže občanům se dostávat snadno obzvlášť na tramvajové zastávky,“ řekl s tím, že se díky tomu pro obyvatele dotčených území zrychlí doprava po metropoli.

Místo, kde bydlel Dalibor Vrána

Nová zastávka U Prdlavky nese jméno odkazující k přezdívce titulní postavy filmu Vrchni, prchni!. Filmový knihkupec Dalibor Vrána v těchto místech bydlel. Jako „Prdlavka“ byl ve filmu svými sousedy označován proto, že jezdil tříkolovým vozítkem velorex, vysvětlil scénárista české filmové komedie z 80. let 20. století Zdeněk Svěrák.

Minibusové nebo midibusové linky s provozem malých autobusů v Praze pomáhají v dopravní obslužnosti zejména v okrajových částech města nebo tam, kde klasický autobus vzhledem k úzkým ulicím neprojede. Smyslem linek je přiblížit zastávky MHD především hůře pohyblivým cestujícím nebo lidem s kočárky. Nová linka od listopadu funguje například v psychiatrické nemocnici v Bohnicích, do jejíhož areálu zajíždí linka číslo 235.

Podle výroční zprávy Dopravního podniku Prahy (DPP) za rok 2020 provozoval DPP ke konci roku 2020 v systému Pražské integrované dopravy 142 autobusových linek.

Video
délka: 00:54.87
Video se připravuje ...

Restaurace a dnes i minipivovar U Dvou koček má za sebou pestrou minulost. Dnes v něm vaří pivo mladý sládek Jaroslav Myška. David Zima

Fotogalerie
6 fotografií