Spletenec podchodů pod Hlávkovým vznikl v 70. letech minulého století. Díky nim se měli Pražané dostat od metra Vltavská bezpečně dále do centra města. Lidé je ale nikdy příliš nevyužívali. Od té doby, co pražský magistrát vybudoval na povrchu přechody, po kterých lze přejít do Bubenské ulice, aniž by člověk musel bloudit v nevábném podchodu, se staly téměř nevyužívanými. Respektive je začali hojně využívat lidé bez domova jako svoji noclehárnu.

Sportovní areál

Praha 7 v minulém roce rozhodla, že zkusí místu vdechnout nový život a vypsala soutěž o návrh na proměnu místa. „Soutěž vyhráli kluci z Bajkazylu s nápadem, že udělají na místě veřejné sportoviště. Na výsledné podobě spolupracovali se studiem U/U architekti, kteří se specializují na kultivování veřejného prostoru a hlavně na stavbu skateparků,“ řekla radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Nové místo dostalo název V7 underground a nabídne celou řadu aktivit. Kromě překážek na skejtování a BMX zde bude i koš na basketbal a místo budou moct využít i jezdci na koloběžkách. Nebude chybět ani lezecká stěna. „Bude to největší kryté sportoviště tohoto druhu v Praze. Na jaře pak ještě přibude stánek, kde vznikne zázemí a bude možné si zde také zdarma půjčit skejt a další sportovní náčiní,“ dodala Třeštíková.

Celá rekonstrukce vyjde asi na 2,4 milionu korun. Tento investiční záměr schválilo zastupitelstvo Prahy 7 už na svém květnovém jednání. „Asi bych si nikdy nepomyslela, že se ze mne stane projektová manažerka u něčeho, kde se řeší hladkost betonu, typ překážek nebo kolaudace boulder úchytů, ale život je pestrý a já u toho ani jednou nezapochybovala, že by to nemělo smysl. Hned od první chvíle jsem věděla, že tohle bude skvělé a že ten pocit zadostiučinění, až tam uvidím lidi sportovat a užívat si svůj volný čas, bude největší odměna,“ neskrývala své nadšení radní.

Na jak dlouho?

Sportoviště by se mělo otevřít už za pár týdnů. Jak zde bude dlouho, je však trochu ve hvězdách. Celý Hlávkův most je v havarijním stavu a právě na straně u Vltavské je stav nejhorší, což značí i velké množství různých podpěr.

Navíc je zde naplánovaná obří výstavba nové filharmonie, se kterou je spojena i celková revitalizace okolí Vltavské, v rámci které si uvažuje o zbourání předpolí Hlávkova mostu. Tím by zanikly i právě přetvořené podchody. Realizace Vltavské filharmonie je však hubou spíše vzdálené budoucnosti, začít stavět by se mělo nejdříve za 10 let.

Video
délka: 00:17.23
Video se připravuje ...

Chůze podchodem Jan Dařílek

Fotogalerie
27 fotografií