S příchodem pandemie a lockdownů se Anděl stal, stejně jako v 80. letech, opět místem, kde se nejvíce shlukují osoby z okraje společnosti, bezdomovci a hlavně narkomani a jejich dealeři. Ke koncentraci přispěly i razie na Hlavním nádraží a také fakt, že v blízkosti Anděla se nachází hned dvě ze tří kontaktních center pro drogově závislé z celé Prahy. Situace se postupně zhoršuje a městská část chce proti tomuto stavu bojovat všemi dostupnými prostředky.

Ideální by bylo, aby výrazně vzrostl počet kontaktních center, jedna městská část se jen těžko může starat o většinu drogově závislých z celé metropole. To je ale běh na dlouhou trať, navíc starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) dlouhodobě kritizuje magistrát, že v tomto ohledu městským částem nenabízí více podpory.

„Myslím, že se snaží rozhodování přenést na městské části. Pro starostu je politická sebevražda, když na území městské části zřídí kontaktní centrum. Rozhodnutí musí přijít z magistrátu,“ myslí si Zajíčková.

Speciální tým

Podzimní novinkou je nasazení speciálního týmu policistů, kteří se zaměřují na pouliční a drogovou kriminalitu. „Na základě dosavadní velmi dobré praxe v řešení drogové a jiné pouliční kriminality v centru města, jsme se po dohodě se zástupci městské části rozhodli rozšířit teritorium týmu policistů zaměřujících se na tuto oblast kriminality i do aktuálně problematické části Prahy 5. Navazujeme tak na dlouhodobou činnost a dobrou praxi pražské policie, získanou v oblasti Václavského náměstí a blízkého okolí. Speciálnímu týmu policistů zaměřujících se na drogovou a pouliční kriminalitu, který funguje několikátým rokem, se podařilo zadržet již stovky pachatelů drogové, majetkové, ale i násilné trestné činnosti. Naším cílem je především zajistit všem obyvatelům a návštěvníkům Prahy maximální bezpečnost,“ uvedl ředitel pražské policie brig. gen. Tomáš Lerch.

Že se něco děje, si povšimli i místní. „Seděl jsem dole u Anděla v jednom baru a balil jsem si jointa. Když jsem měl hotovo, chtěl jsem jít ven na ulici, abych brko odpálil. V tu chvíli se zvedly i dvě slečny, co seděly nedaleko mě. Myslel jsem, že budou chtít, abych se s nimi rozdělil, místo toho mi však ukázaly odznaky a vše, co jsem měl u sebe, mi zabavily. Navrch jsem ještě vyfasoval pokutu 500 korun,“ svěřil se redaktorce Blesku Petr K. Razie tedy fungují, otázkou je, jestli zrovna cílí na ty správné osoby.

Budou další jednání

„Lidé tu splácí hypotéky a vychovávají děti, chtějí s nimi chodit na hřiště a nebát se, pracovat, odpočívat. Pokud chceme omezit užívání drog na veřejných místech, musíme okamžitě otevřít odbornou debatu o tom, jak toho reálně a rychle docílit,“ dodává starostka Zajíčková.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: LSD, lysohlávky i MDMA nadějí duševně nemocných, říká Eva Césarová Jiří Marek, Lukáš Červený, Aleš Brunclík

Fotogalerie
9 fotografií