Policie jednoho z obviněných – podle kontextu Dbalého – viní z trojího přijetí úplatku a z trojnásobného porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což hrozí pět až 12 let vězení. Druhý obviněný může dostat totožný trest za přijetí úplatku a za pomoc k porušení povinnosti. Zbývající dva stíhaní čelí obvinění z podplácení a také z pomoci k porušení povinnosti a lze jim uložit roční až šestileté vězení.

Dbalý byl ve třetí větvi případu již obžalovaný, a to za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici nejméně o 17,8 milionu korun. Státní zástupce však obžalobu od pražského městského soudu z procesních důvodů stáhl, a to proto, aby ji spojil do společného řízení s další obžalobou, kterou v souvislosti s touto kauzou původně podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5. Věc se proto znovu dostala do stadia vyšetřování.

Pražský městský soud chtěl toto stíhání Dbalého dříve zastavit, přičemž argumentoval tím, že vzhledem k předchozím dvěma kauzám už u lékaře není téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu. Dozorový státní zástupce Zdeněk Matula s tím ale nesouhlasil a úspěšně podal stížnost.

Dvaašedesátiletý Dbalý si aktuálně odpykává ve vězení desetiletý trest, který mu za první dvě větve korupční kauzy uložil letos v červnu pražský vrchní soud. Součástí pravomocného rozsudku, podle nějž bral lékař za zmanipulování nemocničních tendrů milionové úplatky, je i propadnutí majetku a povinnost podílet se společně s dalšími odsouzenými na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun. Primáře chirurgie Toběrného poslaly soudy do vězení na šest let a stanovily mu pětimilionový peněžitý trest.

V českém právním řádu se tresty nesčítají, Dbalému tak lze za přijímání úplatků celkově uložit maximálně 12 let vězení. Trestní zákoník však u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.

Fotogalerie
8 fotografií