Obecně prospěšná společnosti označila to, že prezident Miloš Zeman Hrad od loňského října zcela uzavřel, za „ukázku arogantního a papalášského chování“. Prezidenta nejprve dopisem vyzvala ke zpřístupnění areálu. Pak se rozhodla uspořádat v areálu Hradu shromáždění, kvůli kterému se začal situací zabývat městský soud.

Hrad i ministerstvo se brání

Dospěl k závěru, že uzavření nemá oporu v zákoně, že Hrad je veřejné prostranství a že pořadatelé shromáždění nemusejí žádat hradní správu o souhlas. Nyní už je areál přístupný, ale vnitro ani Správa Pražského hradu s názorem městského soudu nesouhlasí.

Resort vnitra ve stížnosti poukazuje na to, že areál je obklopený hradbami, přístupný jen střeženými branami, vzhledem k sídlu prezidenta má významná bezpečnostní specifika a v minulosti nebyl konsenzuálně vnímaný jako místo setkávání veřejnosti či místo konání veřejných shromáždění. Jde prý hlavně o sídlo hlavy státu, kulturní památku a turistický cíl.

V hlavní roli politika, ne právo

„Neshledáváme pak veřejné subjektivní právo, resp. soudně vymahatelný nárok na změnu takového určení soudní cestou. Krom bezpečnostních, památkových aj. hledisek jde do značné míry o rozhodnutí politické, nikoliv právní,“ stojí ve stížnosti ministerstva.

„Kauza tak pro Kverulanta nekončí a čekají ho další soudní výdaje ve velmi důležitém zápase o to, zda bude kus našeho hlavního města patřit lidem nebo papalášům,“ reagoval v tiskové zprávě ředitel Kverulanta Vojtěch Razima.

Video
délka: 07:46.08

Projev Miloše Zemana při pietě za oběti covidu na Hradě 

Fotogalerie
28 fotografií