Soutěž pro firmu podle Fencla organizuje architektonické studio CCEA MOBA pod dohledem České komory architektů. Fencl dodal, že společnost přihlášené architekty nijak neomezuje, takže například nestanovila ani požadovanou výšku budovy. „Nevíme, co nám architekti navrhnou, a nechtěli jsme jim svazovat ruce,“ řekl. V novém domě by měly být byty pro nájemní bydlení, kanceláře a obchody.

Pozemek je u křižovatky ulic Na Strži, Jeremenkova a Olbrachtova a nyní se na něm nachází čtyřpodlažní administrativní budova a autoservis. Přímo u pozemku má vzniknout první stanice plánované linky metra D. Z výsledků soutěže podle Fencla vyplyne i změna územního plánu, o kterou firma požádá pražský magistrát.

V porotě soutěže zasedají kromě zástupců investora také odborníci, předsedá jí český architekt Radek Kolařík z pražského ateliéru RKAW. Dalšími českými členy jsou Viktorie Součková z kanceláře Bogle Architects a Jan Schindler ze studia Schindler Seko Architekti. Ze zahraničních odborníků jsou pak zastoupeni bývalá hlavní architektka Kodaně Tina Saaby a Pascal Müller z curyšského ateliéru Müller Sigrist Architekten.

Společnost v minulosti postavila poblíž metra Budějovická kancelářskou budovu Tetris, nedaleko Pražského povstání administrativní centrum Pankrác Prime a v Nuslích bytový projekt 4U Living. Server E15 loni uvedl, že jde o "developera s ruskou stopou".

Stavba metra D

Metro D vznikne nejprve mezi Pankrácí a Písnicí, následně se má z Pankráce prosloužit na náměstí Míru. Začít stavět se má letos právě v úseku mezi Pankrácí a Olbrachtovou. První část linky by podle zástupců vedení města mohla být zprovozněna ve druhé polovině roku 2028. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto. Předpokládaná cena nové linky metra je 72,6 miliardy korun. Investorem je pražský dopravní podnik, jehož vlastníkem je město Praha.

Fotogalerie
31 fotografií