Plán pronájmu bytů od soukromých vlastníků je v pokročilém stadiu přípravy. „Ještě během dubna bychom na radě hlavního města rádi projednali spuštění pilotního projektu,“ sdělil HN pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že město zpočátku zřejmě nebude shánět byty v centru metropole.

Město plánuje za pronájmy utratit v prvním roce deset milionů korun. Počítá s tím, že za první rok program skončí ztrátou pět milionů korun, v budoucnu by se měl dostat na nulu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je v hlavním městě asi 31 500 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Privatizace městský fond zredukovaly o více než 80 procent.

Pražští radní na začátku tohoto týdne schválili strategii bydlení, která počítá s výstavbou alespoň 500 nových městských bytů ročně, a to do roku 2030. Město plánuje posílit vlastní výstavbu a také spolupracovat se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky. O strategii budou příští týden jednat zastupitelé.

Fotogalerie
4 fotografie