Příběh 15letého cizince, který se zřítil z jednoho z nejvyšších paneláků v Česku, jenž slouží jako policejní ubytovna, obletěl začátkem loňského prosince celé Česko. Když dopadl na stříšku nad vchodem, která jeho pád trochu zbrzdila, byl chlapec téměř mrtvý. Záchranáři ho převezli do Thomayerovy nemocnice v umělém spánku s vážným poraněním mozku i plic, roztrženými játry i pravou ledvinou, oboustranně polámanými žebry a zlomeninou pánve. Jeho vyhlídky nebyly nadějné, šance na přežití byla zhruba desetiprocentní. Jenže chlapec spolu s lékaři o svůj život takřka zázračně zabojoval.

Už po 12 dnech v nemocnici ho odpojili od přístrojů a mohl začít zase sám dýchat. Pár dní nato začal komunikovat a přijímat potravu ústy a jeho stav se lepšil. Přesně měsíc po pádu ho přeložili z jednotky intenzivní a resuscitační péče dětské chirurgie na neurologické oddělení, tehdy už se dovedl pohybovat s chodítkem a pravidelně rehabilitoval.

Šest týdnů po úrazu absolvoval funkční vyšetření plic – spirometrii, která testuje schopnost pacientových plic se nadechnout a vydechnout. „Při vyšetření přístroj ukázal sníženou vitální kapacitu plic přibližně na 70 procent, částečně to bylo ovlivněno přetrvávající bolestí při hlubokém nádechu. To je ale po takovém úrazu odpovídající, může to být také v důsledku dlouhodobé resuscitační péče na ventilátoru a následném pobytu na lůžku,“ popsal Blesku jeho ošetřující lékař Martin Prchlík, vedoucí Jednotky intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici.

Po 70 dnech domů

Jeho stav se postupně lepšil, začal chodit bez opory a přesně 70 dní po úrazu, 12. února, chlapce propustili domů. „Po neurologické stránce je úplně v pořádku,“ uvedl lékař.

V důsledku poranění mozku se u chlapce po odtlumení objevily epileptické záchvaty, což je po takovémto úrazu možné. „V současné době musí chlapec ještě užívat antiepileptika, i když je nyní bez klinických projevů poúrazové epilepsie. Vzhledem i k dobrému nálezu na elektroencefalografickém vyšetření bude možno i tyto léky postupně vysazovat. Po této stránce se zhojil bez jakýchkoliv následků, člověk tomu skoro až nevěří,“ dodal doktor Prchlík.

Antiepileptika jsou jediná léčba, která chlapci zůstala, ještě ho ale čekají další kontroly. „Chlapec zůstává v ambulantním sledování na dětské chirurgii a dětské neurologii, čeká ho i kontrola na plicní ambulanci Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice, ale i současný stav se jeví jako velmi dobrý, bez viditelných závažnějších následků,“ uvedl lékař.

Chlapec se mohl vrátit do normálního života bez větších omezení, pravidelně rehabilituje včetně dechových cvičení. „Může se normálně pohybovat v rámci každodenního běžného života bez dalších omezení, ale větší zátěž a sportování jsme mu zatím nedovolili,“ dodal doktor Prchlík závěrem.

Případem se zabývali také policisté, kteří zjišťovali, proč chlapec spadl. Vzhledem k jeho věku však nebudou poskytovat žádné informace.

Video
Video se připravuje ...

15letý mladík vypadl z 19. patra. Václav Burian

Fotogalerie
22 fotografií