„Chceme, aby vydané prostředky byly smysluplně využity a neležely zbytečně na účtech městských částí. Je třeba se vypořádat zejména s těmi pohrobky, jsou tam převody třeba z roku 2017,“ řekl Vondra, který je též starostou Prahy 14.

Projekty, které se neuskutečnily

Podle Vyhnánka v minulosti některé městské části dostaly peníze na projekty, které neměly vůbec připraveny a ani na nich nezačaly pracovat. „Vzhledem k tomu, že v minulosti bylo peněz dost, tak dostávaly prostředky na projekty, které neměly připraveny. Nyní jsme to již upravily a k úplným excesům již nedochází,“ řekl.

Vedení města by mohlo podle Vyhnánka v budoucnu postupovat například tak, že radnice dostane peníze na přípravu projektu a zbytek až před jeho zahájením. Přesnou podobu přidělování dotací ale bude město ještě řešit. Podle nových pravidel by pak mohl magistrát postupovat již při tvorbě rozpočtu na příští rok.

Výši převáděných prostředků kritizoval mimo jiné také opoziční zastupitel Ivan Pilný (bezp.), který řekl, že kvůli pandemii nemoci covid-19 ubudou Praze letos a v dalších letech peníze. Navrhl proto, aby si peníze magistrát v případě, že je radnice neutratí ani letos, vzal na konci roku zpět. Zároveň navrhl prověřit velké a finančně náročné projekty, v jakém jsou stadiu.

Z účelových dotací z loňska přenechá město radnicím dohromady asi 1,57 miliardy z celkových asi dvou miliard korun. Většinu tvoří investiční dotace v celkové výši přibližně 1,44 miliardy. Další skupinou jsou neutracené peníze v předchozích letech. Další peníze tvoří neinvestiční dotace například na školství či opatření proti šíření koronaviru.
Video
délka: 04:57.11
Video se připravuje ...

Co krok, to hov*o: Praha plná výkalů! A kde znásilnili 20 žen!? Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček

Fotogalerie
9 fotografií