Sněhová bouře zasáhla v noci na čtvrtek i Prahu a střední Čechy! Nad hlavním městem metaly hromy a blesky, Pražany pěkně vyděsily. „Myslela jsem, že za rohem spadlo lešení, a ono bouřka!“ podivovala se na sociálních sítích jedna z obyvatelek pražského Žižkova. „Vzbudilo mě to, slyšela jsem dvě rány,“ dodala další. 

Blesky jsou přitom v zimě poměrně neobvyklý jev. „V Praze jsme je zaznamenali kolem půlnoci. Jedná se o tzv. zimní bouřky, ty jsou v Česku poměrně raritou a vyskytují se nejčastěji na přechodu studených front. Jednalo o ojedinělé bleskové výboje,“ vysvětlila Blesku meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že noc byla větrná. „V posledních letech stojí za zmínku bouřka z 3. února 2019 nebo z 22. prosince 2018. Nejedná se však o jev, se kterým se můžeme setkat jen v posledních letech. V kronikách najdeme, že např. v roce 1517 se 28. ledna vyskytla zimní bouřka doprovázená i krupobitím a silným větrem,“ dodala.

Komplikace na silnicích

Sníh nad ránem komplikuje dopravu v Praze, drží se na silnicích, a tak řidiči musejí projíždět velmi opatrně. V noci byla na několika místech uzavřena dálnice D1, zablokovaly ji kamiony, které nemohly vyjet stoupání po kluzké vozovce. Dálnice z tohoto důvodu stála například zhruba 40 minut na 52. kilometru, zhruba 2,5 hodiny byl provoz zastaven také na 26. kilometru ve směru na Prahu, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra.

Sněžení nebo sněhové přeháňky jsou nyní hlášené z většiny území kraje, například na Pražském okruhu a dálnicích D1 a D5 leží zbytky rozbředlého sněhu a dálnice jsou tak sjízdné pouze s opatrností. Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou také všechny silnice druhých a třetích tříd, na nichž většinou také leží rozbředlý sníh.

Autobusy stojí

Potíže mají kvůli tomu i příměstské autobusy. „Sníh nám čím dál víc komplikuje provoz autobusů zejména ve Středočeském kraji,“ uvádí na Twitteru Pražská integrovaná doprava (PID). Například v okolí Strančic je provoz autobusů úplně přerušen. „V oblasti je několik dopravních nehod, kvůli kterým není kudy jezdit,“ uvádí PID.

Sledujte radar Blesku!

Video
délka: 00:13.28

Zablokovaná dálnice D1. Václav Burian

Fotogalerie
71 fotografií