Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Stánky s vánočními stromky vzali Pražané útokem. Kde a za kolik je seženete? „Neotálejte,“ radí prodejci

/
 • Prodej vánočních stromků v Praze.
  19. prosince 2020 ● 10:10

  Prodej vánočních stromků začíná klasicky se začátkem adventu. A zatímco v minulých letech byl zájem zákazníků ze začátku adventu spíše slabší, letos je tomu právě naopak. Prodejci stromků se shodují, že lidé nakupovali vánoční stromky už v prvních dnech adventu doslova jako šílení. Změna v nákupních zvycích je zapříčiněná pandemií koronaviru, zvláště pak protiepidemickými opatřeními. Lidé se bojí, aby kvůli případné zhoršující se situaci a restrikcím nebyl prodej stromků omezen. Kam si letos v Praze zajít pro ten svůj?

  Vánoční strom je jedním z nejdůležitějších symbolů Vánoc. Tradice jeho zdobení dorazila do českých zemí v 19. století ze sousedního Německa. Výběr toho nejlepšího jehličnanu by se proto neměl podceňovat. Záleží samozřejmě na vkusu každého, je ale dobré vědět, jaké vlastnosti mají různé druhy jehličnanů. Nejoblíbenější je jednoznačně jedle kavkazská, a to i přes to, že je nejdražší. V těsném závěsu je na příčce oblíbenosti borovice a smrk. V posledních letech se také zvedá popularita smrku stříbrného.

 • 1.

  Náměstí míru

  Na náměstí Míru se stromky prodávají každý rok, letos tomu nebude jinak. Stánek se stromky se nachází mezi zastávkou a kostelem sv. Ludmily. Stromky pocházejí z beskydských plantáží a výběr je opravdu veliký. Nejoblíbenější jedli kavkazskou 150 – 200 centimetru vysokou - tu prodávají za 850 Kč, klasická jedlička se dá sehnat už od 390 Kč. „Lidé nakupují jako diví už od začátku adventu, doporučuji s nákupem neotálet. Pokud nemáte, kde stromek uskladnit, můžete ho nechat u nás a vyzvednout si ho až před Štědrým dnem,“ říká prodejce Jan Ištok.

  Vánoční stromky
  Autor: Eva Fornálová

 • 2.

  Jindřišská

  Přímo v centru Prahy se dá vánoční stromek koupit v Jindřišské, konkrétně naproti Jindřišské věži. Pro ty, kdo si pro stromek pojedou autem, je výhoda i nedalekého parkoviště na Senovážném náměstí. Jedlička se tu dá pořídit od 390 do 750 korun. Záleží, jak bude veliká. Kdo zatouží po nostalgii, může koupit i smrček. U toho ale pozor. Smrček rychle opadává, hezký vydrží maximálně deset dní. Cena je ale přijatelná – od 250 do 350 korun.

  V Jindřišské se prodávají stromky naproti Jindřišské věže
  Autor: wikimedia commons

 • 3.

  Karlovo náměstí

  Na Karlově náměstí, respektive u Faustova domu. K dostání jsou tu vánoční stromky dovezené z Vysočiny. V nabídce je borovice, jedle kavkazská a to dokonce ve dvou variantách – modrá a červená. Jedličky stojí 700–800 korun, středně velká borovice vyjde na sedm stovek. V ceně stromku je zabalení i ofrézování. Výhodou je, že pokud se vám nechce stromek vláčet domů, kurýr vám ho doveze. Firma dokonce nabízí i online prodej.

  Vánoční stromky se na Karlově náměstí prodávají u Fastova domu
  Autor: Abies

 • 4.

  Jiřího z Poděbrad

  Stejná firma jako na Karlově náměstí prodává vánoční stromečky i na náměstí Jiřího z Poděbrad hned u metra. Malou borovičku do metru a půl tu prodávají už od 499 korun, dvoumetrovou jedli pak pořídíte okolo tisícikoruny. Stejně jako na Karláku je v ceně ofrézování a zabalení. V nabídce kromě stromků je i chvojí nebo jmelí. Větvičky jedle lze koupit za 59 korun, zelené jmelí za 30 korun, zlaté pak o deset korun dráž.

  Vánoční stromky se na náměstí Jiřího z Poděbrad prodávají hned u výstupu z metra.
  Autor: Praha 3

 • 5.

  Nusle

  V ulici Jaromírova 67 prodávají alespoň podle cedule Nejlevnější stromky v Praze. Stromky firma pěstuje na vlastních plantážích na Vysočině a v nabídce jsou pouze borovice a smrky. „Dostáváme často dotaz, zda pěstujeme i jedle. Jedle ale není klasický český vánoční stromek a má to i své opodstatnění. Ačkoliv jedle je strom ze severu, není odolná proti pozdním jarním mrazům, které jí spálí mladé přírůstky, takže v takovém roce nemá přírůstky žádné. Tím se růst prodlužuje na 10 a více let,“ vysvětluje majitel Kamil Řípa. Borovice i smrček tu stojí stejně – 390 korun a v ceně je balení a frézování.

  Nejlevnější vánoční stromečky najdete v Nuslích
  Autor: web firmy

 • 6.

  Anděl

  Prodej stromků probíhá u Anděla jako už tradičně na rohu před KFC. Ceny se od loňska vůbec nezměnily, a tak se tu oblíbená jedle kavkazská dá sehnat od 349 korun, pokud si ale vyberete stromek vyšší, může se cena vyšplhat až k dvanácti stovkám. Vánoční borovici u Anděla nabízejí už od 299 korun, smrček dokonce za 129 korun.

  Prdej vánočních stromků u Anděla
  Autor: FB Praha 5
 • 7.

  Zličín

  Stejně jako každý rok můžete i letos koupit stromeček před obchodním domem IKEA. Na Zličíně za jedli kavkazskou zaplatíte 499 Kč, a pokud máte kartičku Ikea Family, řetězec vám 250 Kč vrátí. Na Zličíně prodávají stromky i před Tescem, tam lze zakoupit smrk či borovici od 299 korun. V nabídce je také tradiční jedle kavkazská, kterou pořídíte od 399 korun. Pro náročnější zákazníky může jedle vyjít i na 1399 korun. Pokud vás trápí, že stromek nemá po Vánocích další využití, nemusíte být smutní. Zde zakoupíte tzv. strom v kontejneru, který je možné vysadit v lese či na zahradě. Za takový smrk si zaplatíme 490 korun, o něco dražší jedle nás bude stát 599 korun. Na místě je možné nechat stromky za drobnou úplatu vyfrézovat či zabalit do sítě. 

  Vánoční stromečky je možné zakoupit u obchodního domu IKEA na Zličíně.
  Autor: Blesk:David Malik

 • 8.

  Stodůlky

  V ulici Jeremiášova ve Stodůlkách před Mountfield se rozjel prodej vánočních stromků už před dvěma týdny. Nabídka kavkazských jedlí je rozmanitá. Nejmenší stromek zákazníka vyjde na 339 korun po slevě, za více než dvoumetrový pak zaplatíte až 959 korun. Vánoční stromy se tu prodávají ve dvou kvalitách, standard a premium. 

  Pro vánoční stromeček si můžete přijet i k Mountfieldu ve Stodůlkách.
  Autor: Blesk:David Malik

 • 9.

  Vypich

  U Kauflandu na Vypichu si můžete pro stromek přijít každý den, kromě neděle od 8.00 do 20.00  V nabídce je smrk či borovice od 299 korun nebo jedle kavkazská, jejíž cena se pohybuje od 399 korun do 1399 korun. Zde si můžeme doplnit vánoční výzdobu o jmelí nebo zelené větvičky, které vyjdou kolem 40 korun. Také zde si přijdou na své eko nadšenci, kteří své stromky po Vánocích nemusejí házet do popelnice. Stromečky v kontejneru jsou k mání od 490 korun. Na místě je možné si nechat stromek oříznout a zabalit, za službu zaplatíme kolem třiceti korun. 

  U Kauflandu na pražském Vypichu jsou k dostání různé druhy stromků.
  Autor: Blesk:David Malik

  Fotogalerie
  38 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy