„Vnímám poslední období, zvláště v posledních dnech, nedůvěru ze strany některých členů správní rady a zpochybňování mé řídící kompetence. V tomto ovzduší vzrůstající nedůvěry nemohu dále pracovat. A nechci. Jak s ohledem na svou pověst, tak s ohledem na své zdraví,“ cituje server Deník N, který na kauzu upozornil, z Šestákova dopisu.

Šestákův odchod není první personální změnou, která se v orgánech muzea odehrála. Letos v únoru rezignoval na členství ve správní radě ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Udělal to proto, že správní rada odmítla využít vzpomínky pamětníků uložených v databázi Post Bellum - Paměť národa. Podle webu muzea jsou členy správní rady vedle Kordové Marvanové historik Petr Blažek, místostarostka Prahy 7 a historička Lenka Burgerová, pražská zastupitelka a místopředsedkyně spolku Publicum commodum Jaroslava Janderová, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a historik Mikuláš Pešta.

»Nepochopitelné«

Předsedkyně šestičlenné správní rady Hana Kordová Marvanová (za STAN) pro deník označila Šestákovo odstoupení za nepochopitelné. Město vypíše zřejmě tendr na nového ředitele.

Založení muzea schválili loni v září pražští radní. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Do funkce Šestáka vybralo vedení města zhruba před rokem.

Muzeum paměti 20. století má připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou totalitních režimů. Svou činnost zahájilo dvěma výstavami, které jsou od 17. listopadu 2020 kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 dostupné pouze on-line.

Video
délka: 01:22.38

Historik Petr Blažek popisuje chystaný projekt Muzea paměti XX. století. (2019) Jiří Marek

Fotogalerie
11 fotografií