Poprvé se Korzo Národní, tedy celodenní happening v okolí Národní třídy, konalo před sedmi lety. Loni na kulaté 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii se podařilo uspořádat opravdu velkolepou oslavu demokracie. Letos kvůli nouzovému stavu a protiepidemickým opatřením budou oslavy mnohem komornější, respektive se přesunou do online prostředí, tedy i do obýváků nás všech.

„Uvědomujeme si, že v současné době by bylo asi nejjednodušší veškeré oslavy zrušit. Chtěli jsme ale z Korza Národní udělat tradici, což se nám, myslím, za těch sedm let povedlo, proto chceme demokracii oslavit i letos, byť v jiné formě,“ vysvětlil Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem.

Online se budou zapalovat i svíčky

Organizátoři připravili několik vzpomínkových akcí, kterých se lidé budou moct zúčastnit online. „K oslavám 17. listopadu bezesporu patří zapálení svíčky na Národní třídě. Nechceme lidi o tuto tradici ochudit, proto připravíme live stream piety, u kterého bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku a poslat vzkaz se svým jménem. Ten po vytisknutí nalepíme na svíčku, kterou k pietnímu místu v přímém přenosu položí jeden z našich dobrovolníků,“ přiblížil Černý.

Modlitba pro Martu a nasvícené budovy

Při oslavách nebude chybět ani tradiční píseň Motlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové, která ji zazpívá z balkónu Národního divadla. Píseň bude přenášet Česká televize a v Praze i místní rozhlas. „Souběžně s písní se symbolicky v 17:11 rozsvítí významné budovy v celé České republice v barvách trikolory. Mimo jiné půjde o Pražský hrad, Tančící dům, kongresové centrum, ale také ostravskou radnici, Husitské muzeum Tábor, Památník Tomáše Bati a do oslav se letos zapojí i Slovensko, kde se rozsvítí Bratislavský hrad,“ vyjmenoval předseda spolku.

Sametový brunch až domů

K tradicím Korza národní také patří velmi oblíbený Sametový brunch, při kterém lidé snídají u dlouhého stolu uprostřed ulice. I ta bude nakonec zachována, byť opět v pozměněné formě. Pražané si svůj Sametový brunch budou moci objednat přímo domů. „Brunch chystáme ve spojení s projektem Breakfastory. Snídani připravují zaměstnanci sociálních podniků jako jsou Kuchařky bez domova nebo Tichá kavárna. Zároveň s každou takto pořízenou porcí putuje druhá znevýhodněným osobám, jako jsou rodiče samoživitelé nebo senioři,“ vysvětlil Lukáš Černý.

100 lidí je maximum

I pražský magistrát apeluje na lidi, aby zůstali doma a zbytečně se v ulicích neshromažďovali. „S organizátory na přípravě celé akce spolupracujeme už od srpna. A v tuto chvíli nepředpokládám, že by 17. listopadu měly nastat nějaké neočekávané situace,“ sdělil primář Zdeněk Hřib. „Pražané důsledně dodržují protiepidemická opatření, za což jim velmi děkuji, a doufám, že se tohoto trendu budou držet i při oslavách svobody.“ dodal primátor.

Podle opatření vlády se nyní může akcí svolaných podle práva na shromažďování účastnit nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 lidech a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

Fotogalerie
23 fotografií