Okolí zastávky metra Nové Butovice se za poslední roky výrazně proměnilo. Dříve tu své zboží nabízeli trhovci, ti však postupně zmizeli a celé okolí se proměnilo v centrum byznysu. Vyrostly tu kancelářské i obytné domy. Do rázu celé lokality plánuje velmi výrazně zasáhnout developer Trigema, který tu plánuje postavit 135 metrů vysokou budovu podle návrhu architekta Tomáše Císaře, na kterém se podílel i sochař David Černý.

Ukázková spolupráce

Vedení Prahy 13 začátkem října podepsalo s developerem memorandum o spolupráci, rada městské části celý projekt jednoznačně podporuje a vyzdvihuje jeho uměleckou kvalitu. „Investor dle dohody vybuduje nové korzo u Polikliniky Lípa Centrum, nové parkoviště v Butovicích a do zeleně v dané lokalitě investuje zhruba 30 milionů korun,“ uvedla mluvčí Prahy 13 Lucie Steinerová a dodala, že vedení městské části tento projekt považuje za ukázkovou spolupráci s investorem.

Investor má také podle memoranda do dvou let od vydání pravomocného stavebního povolení poskytnout městské části příspěvek 30 milionů korun na rozvoj školství či dopravy. Firma rovněž podle dohody vypracuje projekt parkovacího domu na místě nynějšího parkoviště u Petržilkovy ulice, který by poté mělo postavit hlavní město. Na memorandum by měla do roka od vydání územního rozhodnutí navazovat závazná smlouva.

Opozice dohodu kritizuje 

Rozhodnutí rady městské části zkritizovali opoziční Piráti a Zelení. Zastupitelé měli v minulosti možnost jednat o projektu přímo s developerem, kde podle předsedy místopředseda Pirátů z Prahy 13 Václava Hrdličky upozorňovali na nedostatečné vyhodnocení dopadů  pro místní veřejnost i lokalitu.

„Opakovaně jsme také žádali vyjádření vedení městské části k tomuto záměru, ale ta byla vždy vyhýbavá s tím, že se  zatím nic neví. Proto jsme zaskočeni schválením memoranda o spolupráci s investorem, a to narychlo a v nouzovém stavu. Toto memorandum je přitom faktickým potvrzením souhlasu městské části s tímto projektem i s chystanou změnou územního plánu, kterou tato stavba potřebuje,“ říká za zastupitelský klub Pirátů a Zelených Václav Hrdlička. Stavba kvůli své výšce potřebuje výjimku z územního plánu, o tom bude rozhodovat zastupitelstvo hlavního města. 

Opozice se také domnívá, že by se o této dohodě mělo nejprve jednat na zastupitelstvu Prahy 13 a podepsat se měla až v okamžiku, kdy budou mít všechny informace včetně vyhodnocené možné změny územního plánu.

Maximální výšku budov v současnosti určuje kombinace Pražských stavebních předpisů a regulativů v územním plánu. Developer již požádal o změnu plánu, aby mohl postavit budovu vysokou 135 metrů. K tomu se vyjadřoval i Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR). „Se změnou územního plánu jsme souhlasili, avšak pod podmínkou revitalizace okolních veřejných prostranství. K projektu jako takovému jsme se vyjadřovali naposledy na začátku letošního roku. S plánem výstavby výškové budovy v Nových Butovicích souhlasíme, ovšem architektonické řešení projektu navrhujeme zásadně upravit. Z hlediska kompozice města je v tomto místě výšková budova možná,“ uvedl mluvčí institutu Marek Vácha.

Kritika senátora

Kromě Pirátů s Zelených proti developerskému projektu vystupuje i nedávno znovuzvolený senátor Václav Láska (Senátor 21), do jehož volebního obvodu patří i Nové Butovice. „Vadí mi zejména, že starosta schvaluje memorandum o spolupráci s developerem, aniž by věc řešil s lidmi, kteří tam žijí. Ten projekt je minimálně kontroverzní. A může velmi negativně ovlivnit životy lidi v místě, kde má stát. Pokud se tak stane, poskytnu místním veškerý právní servis a podporu, aby se projektu mohli bránit,“ uvádí k plánům společnosti Tirgema. 

Starosta David Vodrážka (ODS) výtky opozice odmítl, dohoda je podle něj pro městskou část výhodná. „Projekt schválil výbor pro územní rozvoj hlavního města, kde hlasoval pro i jeden ze zástupců Pirátské strany. Toto je podle našeho názoru ukázková spolupráce s investorem, kterou jistě podporuje i Pirátská strana, neboť měla na memorandum mezi investorem a městskou částí významný vliv a za to jí patří poděkování,“ uvedl starosta.

Fotogalerie
5 fotografií