Nová silnice má vést podél železniční trati za areálem kasáren v ulici Generála Píky a v Gymnasijní ulici vedle hotelu Diplomat vyústit na Evropskou ulici. Předpokládaná hodnota zakázky je podle schváleného dokumentu 14,5 milionu korun bez DPH. Před stavbou bude muset město provést změnu územního plánu.

„Probíhá změna územního plánu, paralelně začneme připravovat dokumentaci pro územní rozhodnutí,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Dodal, že změna by mohla být hotova příští rok a poté město zažádá o územní rozhodnutí. Další nejméně rok a půl poté bude trvat schvalování. „Odhadované náklady jsou poměrně vysoké, pohybují se ve stovkách milionů korun,“ řekl dále náměstek.

Praha nyní nechává zpracovat projekt přeměny Vítězného náměstí, na kterou dříve vypsala architektonickou soutěž. V té uspěla kancelář Pavel Hnilička Architekti. Projekt by měl být hotový v březnu příštího roku, celkové náklady na přeměnu náměstí jsou odhadovány na 500 milionů korun bez DPH.

Jak bude náměstí vypadat?

Hlavní myšlenkou úprav je uvolnění středu náměstí odsunutím tramvaje a automobilového provozu tak, aby mohlo plnit funkci standardního náměstí. Radnice Prahy 6 již dříve omezení dopravy na frekventovaném náměstí podmiňovala právě stavbou obchvatu, a to i v souvislosti se zprovozněním tunelového komplexu Blanka, který do Prahy 6 přivedl další auta. Ve schváleném dokumentu stojí, že obchvat je nezbytnou podmínkou pro zahájení přeměny náměstí.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik ulic - Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Mělo několik názvů, mimo jiné se v letech 1952 až 1990 jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název Kulaťák.