„Nároky na kvalitu života ledních medvědů v lidské péči se neustále zvyšují a v budoucnu budou k vidění pouze ve špičkových zoologických zahradách. Pokud zásadně nezlepšíme podmínky jejich chovu v pražské zoo, nepodaří se nám je v Praze udržet,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a poukázal na to, že lední medvědi jsou s pražskou zoo spjatí téměř 90 let.

Medvědi jsou tu už přes 80 let

Stávající expozice ledních medvědů byla otevřena v roce 1933 a podle ředitele zoo Miroslava Bobka je vůbec nejstarším zařízením v zoo, které je využíváno ke stále stejnému účelu. Ředitel zoo doplnil, že objekt je už k chovu ledních medvědů nevyhovující. „Byl vybudován na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do velmi vysokých teplot. Není myslitelné, že by v něm lední medvědi mohli zůstávat déle, než bude opravdu nezbytně nutné,“ uvedl na webu zahrady její ředitel s tím, že k dalším problémům patří malá plocha výběhů i bazénů a nevyhovující zázemí.

Podle návrhu z dílny společnosti GL Architekti by expoziční celek s pracovním názvem Arktida mohl zaujímat prostor více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Navrženy byly dva výběhy a čtyři bazény pro lední medvědy, doplňková expozice předběžně určená tuleňům obecným, návštěvnické prostory zahrnující i restauraci a objekty se zázemím.

Rozhodne vedení Prahy

Jakou finální podobu bude expozice mít a zda bude v prostorech nedaleko západního vchodu do zoo postavena, bude rozhodovat zřizovatel zoologické zahrady, tedy hlavní město. Nyní se připravuje projektová dokumentace pro stavební povolení, řekl ředitel zoo Bobek. Na svém facebooku pražská zoo uvedla, že prostory nynějšího pavilonu by v případě zbudování Arktidy mohli obsadit asijští medvědi.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze a ČR. Loni do ní přišlo 1 456 526 návštěvníků. Letos byla návštěvnost ovlivněna jarní vlnou koronaviru, kdy byla zoo uzavřená kvůli vládním opatřením. Nižší návštěvnost podle dřívějšího vyjádření ředitele Bobka zoo opětovně zaznamenává od září.

Lemuři jsou v izolaci

Nyní je nutné mít ve vnitřních prostorech zakrytá ústa a nos rouškou a dodržovat rozestupy. Od soboty 19. září je pro veřejnost uzavřen pavilon Indonéská džungle a expozice lemurů. Důvodem je, že primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé. Dočasně, prozatím do 18. října, byla zrušena mimo jiné komentovaná krmení, komentované prohlídky a výukové programy pro školy. Vyplývá to z informací na webu zoo.

Fotogalerie
25 fotografií