Velkou radost z otevření školy vyjádřila starostka Zličína Marta Koropecká (Pro Zličín a Sobín), která o stavu nové školy usilovala už řadu let. Upozornila, že o to, aby v těchto místech vznikla škola se usilovalo už od druhé poloviny 19. století, kdy ještě zdejší čtvrť nebyla ani součástí Prahy. Až doposud si místní museli vystačit s tím, že své děti posílali do okolních čtvrtí. V městské části byla doposud jen malá škola pro první stupeň. S tím jak se nejen Zličín, ale i okolní čtvrti rozrůstaly, potřeba nové školy přímo v městské části byla čím dál větší.  

Naděje svitla před více než deseti lety, kdy developer, který na Zličíně staví, věnoval pro stavbu pozemek. „Nechal se zpracovat projekt, bylo vydáno stavební povolení, ale na dlouhou dobu se zase nic nedělo,“ popsala úsilí o vybudování nové školy. Obcházela všechny možné úředníky na magistrátu, až se v roce 2015 podařilo tehdejší politiky na magistrátu přesvědčit, aby se přišli podívat na to, kde se děti na Zličíně učily.

Učilo se ve školce

Tehdy fungovala škola v budově mateřské školy a učilo se jen na prvním stupni. Radní ji prý málem ani mezi budovami nenašly. „Když ji konečně nalezli, tak nechtěli věřit tomu, že to je škola 21. století,“ popsala. To byl další impuls k tomu, aby se projekt nové školy pohnul dál a v roce 2016 se v rozpočtu hlavního města objevily peníze na stavbu. Stavět se začalo v roce 2018 „I když výstavbu provázely složitosti a problémy, tak si konečně můžeme říci, že máme splněno,“ dodala ředitelka. 

Starostka také zmínila i obětavost učitelek, které tři třídy prvňáků, které do školy měly nastoupit, ale kvůli průtahům výstavby nastoupit nemohly, minulý rok učily v prostorách divadla nebo mateřského centra. Do toho se ještě musely potýkat s komplikacemi kvůli epidemii koronaviru. Díky tomu děti nemusely do první třídy v jiné městské části a nyní mohou pokračovat ve škole nedaleko svého bydliště.

Obec školu potřebuje

Stavbu podpořil i senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), který mluvil o tom, že škola je pro každou obec důležitým prvkem, jenž vlastně utváří život a kontakty mezi lidmi v městské části. „Děti mají do školy chodit pěšky, mají si po cestě povídat, mají po cestě zlobit a žít jako někdo, kdo toho místa patří a k tomu nepochybně škola patří,“ poznamenal.

Pásku při otevření školy slavnostně přestřihla ředitelka Vladimíra Šimáčková spolu s náměstkem primátora hlavního města pro oblast financí Pavlem Vyhnánkem (Praha Sobě). Hlavní město stavbu budovy, která stála téměř 300 milionů korun, financovalo. Ředitelka podotkla, že kromě dětí sem mohou na různé jazykové nebo počítačové kurzy zavítat i dospělí obyvatelé Zličína. „Doufám, že ze školy stane komunitní centrum vzdělávání nejen pro děti,“ řekla.

Budou potřeba další 

Náměstek primátora pro rozpočet a finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Ten poznamenal, že pro Praha čelí právě ve školství velkým výzvám. „Budeme muset postavit řadu škol. Věřím, že do budoucna se to podaří i lépe na straně města synchronizovat tak, aby nevznikaly nové čtvrti a až letech se stavěly nové školy,“ řekl na slavnostním otevření.

Starostka Zličína také upozornila, že se v městské části plánují další developerské projekty a v budoucnu by se sem mělo nastěhovat více jak deset tisíc lidí. Proto se již teď snaží pracovat na tom, aby vznikl i ve spolupráci s developery projekt pro další školu, která určitě bude potřeba. 

Fotogalerie
11 fotografií