„Případnou poruchu budou moci dispečeři řešit podstatně rychleji, než kdyby se o ní dozvěděli na základě periodických kontrol nebo hlášení občanů,“ popsal výhodu chytrých hodin radní hlavního města Jan Chabr (TOP 09).

Hodiny se řídí dálkově přímo z centrály THMP. Data se přes mobilní síť odesílají automaticky na server městské firmy. Dispečeři tak na dálku mohou kontrolovat stav ciferníků, synchronizaci času nebo funkčnost hodinového osvětlení.

Podle předsedy THMP Tomáše Jílka umožňuje software sledovat i stav baterie a poskytuje data ke zefektivnění servisu. „Uchovává totiž informace o tom, kdy nastala nějaká porucha, jak dlouho jsou hodiny napájeny ze sítě nebo z baterie, jaký je stav komunikace, případně jakou dobu nejsou hodiny synchronizované. Všechny tyto údaje jsou pro nás z hlediska zlepšování služeb pro občany samozřejmě důležité,“ dodal Jílek.

Praha zavedla testovací provoz veřejných hodin se vzdáleným dohledem na začátku léta. Technologii dálkového přístupu nyní zkouší na hodinách typu Pulkrabek a Metrocity.

Hlavní město také prostřednictvím THMP plánuje letos opravit hodiny na věžích více než desítky pražských památek. Opraveny budou například na věži kostela svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo svaté Ludmily na náměstí Míru.

Fotogalerie
3 fotografie