Nejen bývalá exprimátorka Adriana Krnáčová (ANO) má neblahou zkušenost s výběrovým řízením na post vedoucího pražského magistrátu. Dříve do médií uvedla, že ji současná koalice (Piráti, Spojené síly pro Prahu a Paha Sobě) preventivně odmítá. „Nikdo se neozval a teď najednou čtu v médiích, že jsem se nedostavila kvůli tomu, že jsem byla v zahraničí. Ano, byla jsem pryč, když mě nikdo nepozval,“ uvedla v minulosti pro Aktualne.cz.

S praktikami o tom, jak takové výběrové řízení probíhá, přišel další z řady „neúspěšných“ uchazečů. Konkrétně bývalý náměstek na ministerstvu financí a právník Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský. S tím, jak takové „výběrko“ funguje, nejspíš vůbec nepočítal.

»Bez šance«

„Obdržel jsem informaci z magistrátu hlavního města Prahy ohledně zaslání vašeho profilu. Bohužel vám nedoporučuji se do výběrového řízení hlásit,“ napsal podle CNN Prima News Závodskému 5. května, tedy téměř dva měsíce před otevřením oficiálního výběrového řízení, Matěj Kubíček, který za náborovou firmu Monster prováděl předvýběr kandidátů. Kubíček je přitom členem Pirátské strany, stejně jako současný primátor Zdeněk Hřib.

Oslovila mě agentura, která řešila výběr ředitele magistrátu. Poslal jsem jí svoji vizi a následně mi bylo sděleno, že to nemá cenu a že to nemám ani zkoušet. Byl jsem z toho překvapený,“ uvedl pro televizi Závodský.

Trocha nejasností

Podle CNN Prima News se přitom nemělo jednat o rozhodnutí pirátské magistrátní reprezentace, nýbrž o volbu jejich koaličních partnerů. K tomu se ovšem nikdo nehlásí. Vlastně je to přesně opačně. „Nikoho jsem nevyřazoval. Naopak jsem se snažil, aby se přihlásilo co nejvíce kandidátů a byl co nejlepší výběr. Ondřej Závodský by pro mě byl silným kandidátem,“ uvedl předseda Prahy Sobě Jan Čižinský.

S reakcí na sebe nenechala čekat ani radní Spojených sil pro Prahu Hana Kordová Marvanová (STAN). „Jako členka Rady hl. m. Prahy chci jasně sdělit, že jsme nikdy nejednali o tom, že by se pan Závodský neměl ucházet o funkci ředitele magistrátu,“ uvedla na svém twitteru. „Podle mě byl vhodným kandidátem, který pomohl jako náměstek na ministerstvu financí regulovat hazard.“

Primátor Hřib k tomu uvedl, že „personální agentura jej (pana Závodského - pozn. redakce) informovala o tom, že na trhu práce jsou nyní dostupní vhodnější kandidáti. Obecně lze říct, že v předchozích výběrových řízeních měli problém například ti uchazeči, kteří se dříve angažovali v politice, protože pozice ředitele úřadu má být plně apolitická.“ Závodský, který je známý svými protikorupčními postoji, v roce 2013 neúspěšně kandidoval do poslanecké sněmovny za KDU-ČSL. V současné době se uchází o post v senátu v barvách KDU-ČSL a TOP 09.

Fotogalerie
4 fotografie