Poté, co skončila minulému provozovateli v říjnu 2018 smlouva, zela pivní zahrádka prázdnotou. Problémem bylo, že pozemek uprostřed Riegrových sadů s památkovým režimem ve vlastnictví městské části patří soukromému majiteli – firmě ZET-Invest. Městská část s firmou jednala o odkoupení a chtěla zahrádce vrátit původní tvář. Dříve tu totiž stála Šretrova restaurace. Nic z toho ale nakonec neproběhlo, a tak oblíbené místo obsadili bezdomovci a čepované pivo tu připomínaly už jen zbytky pivních log.

Nový název a spousta koncertů

Nyní se však zdá, že oblíbené místo znovu ožívá. Zahrádku má nyní v nájmu David Salomon, který je mimo jiné synem Salomona staršího, který proslul zákazem vstupu dětí do své restaurace Stodola House, za což si od ČOI vysloužil pokutu.

Noví provozovatelé změnili jméno. Odteď se bude chodit do parku Riegrovy sady a kromě vychlazené plzně nabízejí i další dobroty. „V našem starém citroënu vám kromě piva namícháme i osvěžující koktejly. Myslíme i na milovníky sladkého. Ke kávě máme domácí buchty a koláče,“ řekla usměvavá servírka.

Letos to ale nebude v Riegráčích jen o dobře vychlazeném pivu a dobrotách. „Léto je pro mnoho lidí spojené s koncerty a festivaly, kterých se letos bohužel nedočkají. Proto jsme se rozhodli přinést sérii koncertů sem. Zahrádka nám poskytuje ideální podmínky pro koncept festivalu na pokračování,“ uvedl Martin Pokorný, ředitel produkční a marketingové divize BrainZone, jenž akci organizuje. Organizátoři navíc zjistili, že pódium, kde se dříve spíše promítal hokej nebo fotbal, má vynikající akustiku a je pro koncerty jak dělané.

Klasické letní festivaly, kde byla běžná návštěvnost několik desítek tisíc lidí, se letos v létě kvůli pandemii koronaviru konat určitě nabudou. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale sdělil, že hranice toho, jestli bude smět být na jedné akci dosavadních sto, nebo více lidí, se možná po 25. květnu bude posouvat.

Koncerty odstartují Chinaski

Zahrádka v pohodě pojme až 1 400 lidí. „Atraktivní lokace i omezený počet lidí na místě může vytvořit jedinečnou koncertní atmosféru, která se už zřejmě v budoucnu nebude opakovat. Návštěvníci uvidí halové kapely, které zahrají v uvozovkách pouze pro pár lidí,“ sdělil Pokorný. Sozónu zahájí koncert kapely Chinaski. Následovat budou koncerty Anny K., Mirai, Roberta Křesťana s Druhou trávou, Banjo Band Ivana Mládka a další.

Samozřejmostí bude dodržování přísných hygienických pravidel a dostatečných rozestupů. I nyní jsou stoly v zahrádce rozestavěny tak, aby rozestupy byly zachovány. Pořádání koncertů koordinujeme s úřady a zajistíme divákům bezpečné podmínky,“ uzavřel David Salomon.

Historie

Hudba tu ostatně zněla, co je park parkem. Zchátralá usedlost Švihanka byla stržena a na jejím místě byla postavena Šretrova restaurace. Plány vyhotovil František Marek, dostavěno bylo v roce 1933, o rok později přibyl ještě hudební pavilon. Ve své finální podobě šlo o velmi zajímavou konstruktivistickou stavbu. Konaly se zde plesy, svatby nebo zabijačky a tehdejší pražská smetánka si užívala na vyhlídkové terase dechberoucí pohledy na centrum města. U hlavní části letní zahrady se pak nacházel hudební pavilon a velký taneční parket, na kterém se denně tančívalo na kolečkových bruslích.

Fotogalerie
20 fotografií