Vedení Prahy rozhodlo, že provozovatelé restaurací budou moci z důvodu ekonomických dopadů pandemie koronaviru veřejná prostranství pro předzahrádky využívat zdarma. Musí si však zažádat o zábor na TSK, ke kterému se běžně vyjadřují i další instituce, například památkáři. Nyní to není nutné. „S ohledem na mimořádnou situaci a množství žádostí nebude výjimečně nutné čekat na schválení všemi institucemi,“ uvedl magistrát.

Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) je současná situace mimořádná a město nechce podnikatele zatěžovat papírováním. „Zároveň všechny provozovatele prosím o fair play. Poplatek odpouštíme, ale pravidla pro zřizování předzahrádek platí stále,“ řekl.

Slunečníky do historické dlažby?

Pravidla pro předzahrádky jsou nejpřísnější v Pražské památkové rezervaci. Nesmí v ní například mít pódium, podlahu ani žádnou ohradu, nesmí být zastřešená a zakázán je plastový nábytek. „Doufám, že včerejší (úterní) případ, kdy provozovatel bez souhlasu zabral celý chodník a navrtal slunečníky do historické dlažby ze sliveneckého mramoru přímo v památkové rezervaci, zůstane výjimkou,“ doplnil náměstek. Případ podle něj řešila TSK na Malostranském náměstí. Provozovatel se podle magistrátu omluvil a pomohl s okamžitým předlážděním. I tak ho nespíš čeká pokuta.

Fotogalerie
12 fotografií