Rozhodnutí z roku 2016 bylo už druhé, které ÚOHS v souvislosti s tendrem na úklid stanic metra vydal. Případem se zabýval od roku 2008. Před tím, než první pokutu definitivně uložil, předseda ÚOHS Petr Rafaj kauzu dvakrát vracel svým podřízeným k dopracování. Pak do případu zasáhl Krajský soud v Brně, který zrušil původní pokutu, která byla o 100 000 vyšší než ta aktuální. V novém rozhodnutí se ÚOHS musel vypořádat s výhradami soudu.

Tendr vyhlásil dopravní podnik v roce 2008. Výběrové řízení ale zrušil, neboť komise vyřadila nabídky všech tří uchazečů. Podnik poté uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů, sdružením dvou firem CDV služby a V-Trade.

Antimonopolnímu úřadu vadily podmínky tendru. Podle něj dopravní podnik nedovoleně omezil počet zájemců o zakázku pouze na firmy, které už úklid ve stanicích metra zajišťovaly.

Dopravní podnik hlavního města Prahy tak podle úřadu nestanovil podmínky tendru s ohledem na druh a složitost zakázky. Porušil tak zásadu zákazu diskriminace. O zakázku se mohly ucházet jen společnosti, které tři roky zajišťovaly nepřetržitý úklid stanic metra.

V novém rozhodnutí stanovil úřad pokutu 700 000 korun, pražský dopravní podnik ji znovu napadl u brněnského krajského soudu, se svými připomínkami ale nepochodil a soud pokutu potvrdil. Následovala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a ten spor po 12 letech ukončil tím, že kasační stížnost zamítl a dal zapravdu ÚOHS.