Největší problém vidí radní Adam Zábranský (Piráti) v tom, že každá městská část má jiné podmínky pro přidělování sociálních bytů. „Jako jedna z podmínek je vždy délka bydlení v jedné městské části. Standardně je to kolem 5 let, ale objevují se případy, kdy městská část požaduje až 20 let. Pak i když je žadatel rodilý Pražan a přestěhuje se z jedné městské části do druhé, prakticky ztrácí možnost sociální byt získat. To chceme právě pomocí integrovaného systému změnit,“ řekl v úterý dopoledne novinářům.

Vzniknou kontaktní centra

„Celý systém je pro občany nepřehledný. Často ani nevědí, jestli mají žádat o byt na městské části, nebo na magistrátu,“ řekl radní. Z tohoto důvodu vzniknou právě kontaktní centra. V první fázi projektu je zatím testují na Praze 3, 7 a 10. „V současné době centra nabízejí základní poradenství hlavně v oblasti sociálních dávek. Do budoucna by ale měla být schopna pomoci každému žadateli na míru nejen s dávkami, ale právě i s bydlením,“ vysvětli Adam Zábranský.

Lidem v nouzi by měl pomáhat i takzvaný garanční fond. Ten žadatelům poskytne třeba půjčku na kauci za bydlení. „Mnoho lidí má dostatečný příjem, aby si mohli platit nájem, ale kauce je pro ně už problém. Proto bychom jim na kauci poskytli půjčku, kterou by spláceli,“ popsal funkci fondu Zábranský.

Byty pro rodiny z ubytoven

Na ubytovnách v Praze nyní žije 140 rodin, hlavní město chce tento rok pronajmout městský byt alespoň 80 z nich. Cílem je podle Zábranského dosáhnout toho, aby žádné dítě v hlavním městě nebydlelo na ubytovně. „Prostředí na ubytovně není absolutně vhodné pro dítě,“ řekl. 

Pražští radní v pondělí schválili nájemní smlouvy na byty pro 11 rodin z ubytoven. Loni město přestěhovalo z ubytoven 22 rodin. Celkově magistrát eviduje 550 rodin, které jsou v akutní bytové nouzi.

S nově získaným bydlením by rodinám a nejen jim měl pomoci takzvaný referent nájemních vztahů. To by měl být zaměstnanec magistrátu s částečnou funkci sociálního pracovníka. Do rodin by měl pravidelně docházet a pomáhat jim s placením účtů, ale třeba i se zařizováním bytu. Magistrát totiž vytvořil městskou nábytkovou banku. Do ní budou moci lidé dát nepotřebný, ale funkční nábytek i spotřebiče, kterých se chtějí zbavit. Město je pak bude poskytovat lidem, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní. Město nyní vytipovává prostor, kam banku umístit, začít fungovat by měla ještě tento rok.

Služební byty pro učitele

Magistrát chce také zvýšit počet služebních bytů, a to hlavně pro učitele. „Školství je pro nás prioritou, proto bychom služební byt nabízeli učitelům jako benefit už při náboru nových zaměstnanců. Jako tabulkově placení státní zaměstnanci radši kantoři volí levnější kraje, kde jim plat lépe vystačí. Doufáme tedy, že nabídka levnějšího bydlení do Prahy přiláká více učitelů, kterých je v hlavním městě nedostatek,“ uzavřel Zábranský. Pro učitele Praha letos vyčlení nově padesátku bytů. Loni jich přibylo 29 a celkem je pro učitele určeno 333 bytů.